Menü Altı
Menü Altı

Baf Belediyesi Kıbrıs Türk malı zengini

Baf Belediyesi Kıbrıs Türk malı zengini

Baf Belediyesi’nin, son iki yılda 126 bin 500 metrekarelik Kıbrıs Türk toprağı aldığı ve Kıbrıs Türk malı zengini olduğu belirtildi.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Alithia gazetesinde bugün yayımlanan bir habere göre Baf Belediyesi Başkanı Fedonas Fedonos, son iki yıldır Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’na başvurarak 126 bin 500 metrekarelik Kıbrıs Türk toprağı aldı.

Belediyenin bu topraklardan örneğin park alanı olarak kullanarak ya da üçüncü şahıslara tekrardan kiralayarak büyük kazançlar elde ettiğini belirten gazete, Baf’taki hamamın bile üçüncü kişilere yeniden kiralama olanağıyla Baf Belediyesi’ne verildiğini aktardı.

Gazete, bu durumun, Fedonos’un Kıbrıs Türk mallarının sadece ya da öncelikle göçmenlere verilmesi gerektiğine dair açıklamalarına ters olduğunu savundu.

Fedonos’un bizzat kendisinin, Baf’ın Avrupa kültür başkenti olacağına atıfta bulunarak bahse konu Kıbrıs Türk topraklarını almayı istediğini kaydeden gazete, özelikle bu sebepten dolayı, Avrupa karşısında zor durumda kalınmaması için devletin Baf’a 126 bin 500 metrekarelik Kıbrıs Türk toprak desteğinde bulunduğunu aktardı.

Fedonos’tan eleştiriler

Öte yandan Feronos dün yaptığı yeni açıklamalarda, devletin Kıbrıs Türk malları ve hali araziler alanında yaşanan yağmanın önüne geçmek için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Haravgi gazetesine göre, partilerin ön saflarında bulunanların Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili kurulan çeteye karıştıklarını belirten Fedonos, bu kişilerin hedefinin topluma katkıda bulunmak değil, kendi çıkarlarını korumak olduğunu kaydetti.

Şakolas: “Oyuna dahil olmayacağız”

Fedonos, açıklamalarında Şakolas Şirketler Grubu’na yönelik yeni suçlamalarda da bulundu Fedonos, devletin, Şakolas Şirketler Grubu’na hizmet ettiği için şimdi sanık sandalyesinde bulunacağını da savundu.

Şakolas Şirketler Grubu ise son yaptığı açıklamada, Fedonos’un arzuladığı gibi kendini tanıtma ve gösteriş oyununa katılmayı istemediğini belirterek, Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptıklarını, tüm yanıtların verildiğini ve geri kalanlar için sözün adalette olduğunu kaydetti.

Stassinos da yargıya başvuruyor

Fileleftheros gazetesi, Stassinos Investment adlı şirketin de Fedonos’un bazı açıklamalarından dolayı hukuk yoluna gideceğini kaydetti.

Şirket, Fedonos’un iddialarına karşı bazı izahatlarda da bulundu.

KOAP artık belge istiyor

Öte yandan Alithia gazetesine göre KOAP (Tarımsal Ödemeler Örgütü), yaptığı açıklamada, 2018 yılında itibaren tarım arazileri için ödenek başvurusunda bulunacakların arazileri Kıbrıs Türk malıysa, başvurulara Kıbrıs Türk Malları Vasiliğiyle ilgili yapmış oldukları anlaşmayı da eklemleri gerekeceğini duyurdu.

Habere göre, bu prosedüre, Rum İçişleri Bakanlığı ile birlikte karar verildi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir