Menü Altı
Menü Altı

Ay Mamas krizi büyüyor

Ay Mamas krizi büyüyor

KKTC makamlarının Rumların Güzelyurt’taki Ay Mamas Kilisesi’nde, kilisenin ismini aldığı azizin isim günü olması nedeniyle yapmak istediği ayine izin vermemesinin yankıları sürüyor.

Güney Kıbrıs’ta tepkiler büyürken, Rum Yönetimi Başkan Nikos Anastasiadis’in Eylül ayında New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yapacağı görüşmede Ay Mamas’ta ayine izin verilmemesi konusunu gündeme getireceği bildirildi.

Öte yandan Kıbrıs’taki BM Sözcüsü Ofisi, güneydeki Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) adanın kuzeyindeki yetkililerin, bayrama denk gelmesi nedeniyle Güzelyurt’taki St. Mamas Kilisesi’nde 2 Eylül’de Aziz Mamas isim günü kutlamalarına izin vermediği dini ayine izin verilmesi talebinin reddedildiğini, ancak ziyaretin daha sonra yapılabileceğini bildirdi.

Ajansın haberine göre kutlamaları düzenleyenlere daha sonraki bir tarihte ziyaretlerini gerçekleştirebilecekleri söylendi.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi “Tehlikeli Dini Oyunlar” başlığıyla verdiği haberinde, KKTC makamlarının Ay Mamas’ta ayin yapılmasına izin vermemesinin “bir olumsuz siyasi hareket daha” olmadığını, “son derece ciddi ve tehlikeli bir durumun” söz konusu olduğunu iddia etti.

Özgürgün Hükümeti’nin Ankara ile işbirliği ya da uzlaşı içerisinde, Kıbrıslı Türkleri ve Kıbrıslı Rumları ayıran unsurların içerisine dini unsurları da dahil etme girişiminde bulunduğunu savunan gazete haberinde, “Din, iki toplum arasında anlaşmazlık konusu olmayan bir meseleydi” ifadelerine yer verdi.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Türk tarafının yeni kışkırtmasının önemsenmemesine izin vermeye niyetinin olmadığını belirtti.

Konu BM gündemine getirilecek

Rum Yönetimi Başkan Nikos Anastasiadis’in Eylül ayında New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yapacağı görüşmede Ay Mamas’ta ayine izin verilmemesi konusunu gündeme getireceğini kaydeden gazete, Anastasiadis’in bu eylemin, dini haklardan faydalanma noktasında temel bir insan hakkının ihlalini teşkil ettiği üzerinde duracağını aktardı.

Gazete, Rum hükümetinin, bu eylemin, Kıbrıs Türk tarafının genel tutumunun bir göstergesini daha teşkil ettiği değerlendirmesinde bulunduğunu aktardı.

Kasulidis üzüntüsünü dile getirdi

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis yaptığı açıklamada konuya ilişkin üzüntüsünü dile getirdi.

“İşgal rejiminin” yıllardan sonra ilk kez, bu şekil bir ibadetin karşılıklı yapıldığı, bugünkü dönemin atmosferini yansıtmayan bir karar aldığını iddia eden Kasulidis, verilecek izahatın gelecekte böyle ibadetler için bu kadar yasaklayıcı olmaması temennisini dile getirdi.
Güney Kıbrıs’taki sözde Omorfo Belediyesi Başkanı Viktoras Hacıavraam ve “Omorfo Metropolitliği” de ayinin yapılmasına izin verilmemesini kınadı.

Alithia gazetesine göre Rum siyasi partiler de konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Habere göre DİSİ kararın kabul edilmez olduğunu belirtti.

14 yılın ardından ilk kez Ay Mamas Kilisesi’nde ayin yapılmasının yasaklandığını kaydeden DİSİ, 2017 yılında işgal rejiminin nedenler ve engeller bulup vatandaşların dini haklarını yerine getirmesini yasaklamasının üzücü olduğunu savundu.

DİSİ, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki mesafeyi büyüten ve sağlamlaştıran bu tür kararlardan kaçınılması için gerekli iradeyi ve kararlılığı göstermesi çağrısında da bulundu.

Gazete DİSİ’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekili Lefteris Hristoforu’nun, konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu nezdinde girişimde bulunduğunu yazdı.

Ekologlar, Rum yönetiminin ayine izin verilmemesini derhal şikayet etmesi gerektiğini savundu.

Dayanışma Hareketi geriye dönüşün söz konusu olduğunu iddia ederken, ELAM durumu Erenköy’e geçişlerle ilişkilendirerek, sınır kapılarının kapatılmasını istedi.

Ksiliatu’da ayin

Alithia gazetesi Güzelyurt kökenli Rumların, Ay Mamas Kilisesi’nde ayin yapılmasına ilişkin olumsuz gelişmenin ardından, kentin koruyucu azizini anma merasiminin Ksiliatu’daki Ay Mamas Kilisesi’nde yapacaklarını yazdı.

Haberde 10 Eylül itibariyle başlayacak olan ayinle ilgili ayrıntılara da yer verildi.

Politis gazetesi ise haberinde, KKTC’de sadece CTP’nin konuya ilişkin tepkisini dile getirdiğine işaret ederek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dün de sessiz kalmayı tercih ettiğini yazdı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir