Menü Altı
Menü Altı

Anastasiadis’ten garantörlük eleştirisi

Anastasiadis’ten garantörlük eleştirisi

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta bulunacak çözümde Türkiye’nin garantör ülke olmasını bir kez daha eleştirdi.

Anastasiadis, “Bizi ve bir Avrupa ülkesi olarak Kıbrıs’ı işgal edenlerin garantörlüğüyle var olmamız mümkün değildir; ne garantilere, ne Türk ordusunun varlığına ne de müdahale hakkına ihtiyacımız vardır” dedi.

Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı’na göre dün akşam Lisi Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Anastasiadis, Avrupa ve Birleşmiş Milletler’in yöntemler öngördüğünü, onca yıldan sonra Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşmiş bir vatanda barış içinde yaşayabilecekleri, birbirlerine saygı duyabilecekleri, herkesin kendisini güvende hissedeceği koşulların ortada olduğunu söyledi.

Türk tarafının Kıbrıs’ta askeri bir üs istemesinin de anlaşılmaz olduğunu belirten Nikos Anastasiadis, “Mükemmel ilişkilerimiz olan komşu ülkelerden gelen hiçbir tehlike yokken niye adada asker bulunmasına ihtiyacımız olduğunu merak ediyorum” dedi.

Anastasiadis, Birleşmiş Milletlere ve ilk kez, hiçbir üçüncü ülke tarafından kontrol edilmeyeceklerinde ısrar etmelerinin önemini kavrayan Genel Sekreter nezdinde her türlü çabanın gösterilmeye devam edileceğini ifade etti.

Rum lider, hem Avrupa Birliği, hem İslam ülkeleri, hem de dost ilişkiler bulunan diğer ülkeler düzeyinde çaba harcanacağını söyledi.

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yapılan son tur BM müzakerelerinden de söz eden Nikos Anastasiadis, her türlü çabanın gösterildiğini ancak Türkiye’nin uzlaşmazlığının bir sonuca yer bırakmadığını iddia etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir