Menü Altı
Menü Altı

Anastasiadis’e göre hidrokarbon adayı barış ve istikrar unsuru haline getirmiş

Anastasiadis’e göre hidrokarbon adayı barış ve istikrar unsuru haline getirmiş

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ın bölgede güvenlik, istikrar ve kriz yönetimi konusunda yeni bir aktif rolü olduğunu, hidrokarbon keşifleri alanındaki gelişmelerin ülkeyi bütün bölgede bir barış ve istikrar unsuru haline getirdiğini savundu.

Milli Muhafız Ordusu Komutan Yardımcısı Korgeneral Andreas Markides’in yemin töreninde konuşan Anastasiades, hükümetin uzman askerler kiralanması kararından sonra ülkenin silahlı güçlerinin operasyon kapasitesinin geliştirilmesinden söz etti.

Kararın askerlik hizmetinin 14 aya düşürülmesi olanağı sağladığına dikkat çeken Anastasiadis, komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri ve diğer dost ülkelerle önemli savunma anlaşmaları imzalanmasının Kıbrıs’ı uluslararası alanda, Avrupa’da ve bölge savunma ortamında güvenilir bir ortak haline getirdiğine işaret etti.

“Hidrokarbon alanındaki gelişmeler ülkemize bölgede barış ve istikrar unsuru olarak çok önemli bir rol vermiş, aynı zamanda Avrupa Birliği enerji güvenliğine katkıda bulunmuştur” diyen Nikos Anastasiadis, Milli Muhafız Ordusu’ndan ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin, özellikle enerji planlarının önemli bir dönüm noktasına girdiği bugünlerde ve Türkiye’nin kabul edilmez kışkırtma hareketleri dikkate alınarak etkin şekilde korunmasının istendiğini söyledi.

Anastasiadis, “Yasadışı Türk işgal güçleri Kıbrıs’ta kaldığı sürece, Milli Muhafız Ordusu vatanımızın toprak bütünlüğünü, güvenlik ve barışı korumaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

(Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir