En Ust

13 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Anastasiadis: “Seçimden sonra eminim”

Anastasiadis: “Seçimden sonra eminim”

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına kadar çalışmalarına devam edeceğini, 2018 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yeni bir çabanın başlayacağından emin olduğunu söyledi.

Anastasiadis, çözüm için yeni bir konferans öncesinde yeni çalışmalar için gerekli hazırlığın yapılacağı umudunu ifade ederek BM Genel Sekreteri’ne yanlış bilgi vererek son çabanın çıkmazla sonuçlanmasına neden olanları da uyardı.

Astromeritis köyünde düzenlenen anti işgal etkinliğinde konuşma yapan Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs’ı İslamlaştırmak amacıyla yapılan çalışmalara atıfta bulunarak Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıs Türk toplumunun demografik kimliğini tedricen değiştirmeyi amaçlayan girişimlerden şikâyet ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin, Türk işgali altındaki bölgelere eğitim, gençlik ve dini konuları izlemek amacıyla komiserler tayin ettiğini” savunan Nikos Anastasiadis, “Türk tarafı, eğer iyi niyetle hareket edip eski anlaşmalara bağlı kalsaydı, Omorfo’nun koruyucu azizi olan Agios Mamas’a adanmış kilisede ayin yapılmasını yasaklamayacaktı” dedi.

Rum lider Anastasiadis, Omorfo’nun Kıbrıs Rum yönetimi altında olmamasını kabul etmeyeceğini de söyledi.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ile ilgili müzakerelerin yeniden başlayacağına işaret eden Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Birleşmiş Milletlerin ilkeleri ve Avrupa müktesebatı çerçevesinde bir çözümün bulunmasına kadar barışçıl diyaloga devam edilmesi için çalıştığını, bunda ısrar ettiğini ve ısrar etmeye devam edeceğini söyledi.

Anastasiadis, 2018 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni bir fırsatın yaratılacağından emin olduğunu da vurguladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir