Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Akıncı:Barışın değerini en iyi savaşı yaşayanlar bilir

Akıncı:Barışın değerini en iyi savaşı yaşayanlar bilir

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, barışın değerini en iyi savaşı yaşayanlar ve savaşlarda yakınlarını yitirenlerin bildiğini söyledi.

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası devam ediyor.

Hafta dolayısıyle dün akşam Girne’de iki ayrı etkinlik gerçekleştirildi.

İlk etkinlik Girne Amerikan Üniveristesi Spectrum Kongre Merkezinde düzenlendi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, dün akşam 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Haftası kapsamında, Girne Amerikan Üniveristesi Spectrum Kongre Merkezinde, bir gece düzenledi.

“Milli Mücadele ve Şehitleri anma gecesi “ne Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, Başbakan Tufan Erhürman, bazı bakanlar, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan , askeri yetkililer bazı milletvekilleri,Anamuhalefet UBP Genel Başkanı Ersin Tatar , GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkan Serhat Akpınar ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik, şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Kumsal baskını sırasında şehit düşen Erdoğan Rıfat ve tüm şehitler anısına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hazırlatılan anma albümü Şehit Erdoğan Rıfat’ın eşi Nevin Rıfat’a sunuldu.

Geceye Erdoğan Rıfat’ın eşi Nevin Rıfat ve Abdülazim Aziz topluluğunun üyeleri ve hayatta olmayan topluluk üyelerinin yakınları da katıldı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, anma gecesini, her yıl 21 Aralık’ta şehitleri anmak, gazilere minnet duygusu sunmak, onların verdikleri mücadeleyi canlı tutarak yeni nesillere aktarmak amacıyla düzenlediklerini belirtti.

Tuğgeneral Tevfik Algan, GKK Bando Komutanlığı tarafından ilki 2011 yılında icra edilen Kıbrıs Şehitleri Oratoryosu ve anma programının 8’incisinin hayat bulduğunu kaydetti.
Anma etkinliğinde, Kıbrıslı Türklerin Rum Yunan ikilisine karşı verdiği varoluş mücadelesini şehit ailelerinin yaşadığı acıları ve Kıbrıs Türkü’nün bu günlere nasıl geldiğinin bir kez daha hatırlanacağını dile getiren Tuğgeneral Algan, “Aziz şehitlerimiz sizler kabrinizde rahat uyuyunuz. Özgürlükten taviz vermeyen ve en büyük gayesi vatanına ve yurduna sahip çıkmak olan biz Türkler,geçmişimizi asla unutmayacağız”diye konuştu.

Anı Albümü Projesi yönetmeni, Ogün Erciyas da, etkinlikte yaptığı konuşmada albüm çalışmasının hayata geçme süreci hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da , 21 Aralık 1963’ün 55’nci yılında şehitlerin bir kez daha saygı rahmet ve minnetle anıldığını belirterek, şehitlerin, bu topraklarda Kıbrıslı Türklerin özgür insanlar olarak yaşayabilmesi için, canlarını vererek en büyük fedakarlığı yaptığını vurguladı.
Yaşanan bu acıların, bu topraklarda ya da dünyanın herhangi bir yerinde yaşanmamasını dileyen Akıncı, barışın değerini en iyi, savaşı yaşayanlar ve savaşlarda yakınlarını yitirenlerin bildiğini söyledi.

Akıncı,“Ama barış, sadece temenniyle de kurulmuyor. Güçlü olmak da gerekiyor, askeri açıdan da güçlü olacaksınız, ekonomik alanda da güçlü olacaksınız, diplomasi alanında da güçlü olacaksınız. Bir denge ancak o şekilde olabiliyor. Günümüz dünyasının diğer bir gerçeği de budur “diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin özgürlüğü uğruna canlarını feda edenlerden birinin de 24 Aralık Kumsal Baskınında ailesi ve komşularını korurken hayatını kaybeden Erdoğan Rıfat olduğunu söyleyerek, Erdoğan Rıfatın çok güzel bir sese sahip olduğunu anımsatan Akıncı, değerli araştırmasından dolayı Ogün Erciyasa ve tüm ekibine teşekkür etti.

Erdoğan Rıfat ve Yezdan Mustafa’nın, Abdülazim Aziz topluluğunda solist olduğunu anımsatan Akıncı, geceye bu grupta yer alan kişilerle yaşama veda eden grup üyelerinin akarba ve kardeşlerinin de davet edildiğini belirtti.

Yarım asırı aşkın bir dönem öncesinde, bu topluluğun yorumladığı ve klasik hale gelen türk sanat müziği eserlerinden 2 cd’lik bir albüm hazırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Akıncı, “Bu vesileyle, 2 şeyi birarda yapıyoruz, yıllar öncesinde tozlu raflardan kalan bu şarkıların, yeni teknolojik imkanlarla yeniden hayat bularak kültür mirasımıza geri kazandırıldığını ayrıca Rıfat Erdoğan ve tüm şehitleişn bir kez daha anılacağını söyledi.
Gecede daha sonra, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Şehit Erdoğan Rıfat Anısına hazırlatılan anı albümü, şehit eşi Nevin Erdoğan’a taktim edildi.Nevin Erdoğan adına bir konuşma yapan Erdoğan Rıfat’ın torunu Nevin Özkur Gardiyanoğlu projeye destek vererek hayata geçiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Ogün Erciyas’e, böyle özel bir gecede kendilerine yer veren GKK’ya ailesine merhum dedesi adına teşekkür etti.

Programın ikinci bölününde, Milli Mücadele ve şehitler anma programı icrası gerçekleştirildi.
Oratoryoda, Bando Yüzbaşı Fatih Erdoğdu yönetimindeki GKK Bandosu, solistler Erkan Dağlı ve Ayşe Güler Akın, okuyucular Burhan Canbaz, Oktay Öksüzoğlu, Taner Günül, ve Gönül Bulut, sahne aldı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir