En Ust

17 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Akıncı Zeytin Festivali’nde konuştu: “Girne’ye büyük tahribat yaptık”

Akıncı Zeytin Festivali’nde konuştu: “Girne’ye büyük tahribat yaptık”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, imar planlarının önemine işaret ederek ancak plan yapmaktan çok uygulanıp denetlenmelerinin önemli olduğunu söyledi.

“Girne çok güzel bir kentimiz ancak, kente çok büyük tahribatlar yaptık” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, denetimin en büyük güvencesinin de bilinçli yurttaşlarla halkın olduğunu vurguladı.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği 16. Girne Zeytin Festivali dün akşam başladı. Festivalin açılışında Cumhurbaşkanı Akıncı da konuştu.

10 Ekim’e kadar sürecek festival, Girne Kent merkezinde gerçekleştirilen kortejin ardından Zeytinlik Köy Meydanı’nda yapılan törenle açıldı. Konuşmaların ardından zeytin tütsüsü yakıldı ve stantlar gezildi. 16’ncı Zeytin Festivali’nin açılış gecesinde halk dansları gösterisi ve konserler de yer aldı.

Festivalin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, zeytinin hem üretim hem de barış; aynı zamanda zeytin ağacının derinlere inen kökleriyle, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda sökülmeden ilelebet yaşayacağının bir simgesi olduğunu ifade etti.

“Girne güzel ama çok büyük tahribatlar yaptık”

Festivaldeki konuşmasında Girnelilere uyarıda bulunan Akıncı, “Girne çok güzel bir kentimiz ancak, kente çok büyük tahribatlar yaptık. Yüksek binalarla, betonlaşmayla pek çok yerde zeytin ağaçlarını içeren bahçelerimiz yok edildi. Bu acı gerçeğimizdir” şeklinde konuştu.

Akıncı, “Girne – Çatalköy İmar Planı’nı yapanları kutluyorum ama uyarıyorum. Plan yapmak yetmez, uygulamak, denetlemek ve bıkmadan usanmadan takip etmek de gerekir. Bu denetimlerin en büyük güvencesi de halktır, bilinçli yurttaşlardır. Denetleyecek olanlar, bu bilince ulaşmış, köyünü ailesini sokağını seven bilinçli yurttaşlardır. Mutlulukla görüyorum ki bölgede bu bilinç yeşerdi” dedi.

1984 yılında KKTC’de ilk imar planını yaşama geçmesini sağlayan kişi olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, 1984 yılında Lefkoşa’nın iki kesimini içerecek şekilde BM ve HABİTAT’ın katkılarıyla hazırlanan Lefkoşa İmar Planı’nın uygulanmaya başlamasının 17 yıl aldığını kaydetti.

2001 yılında şehir planlamadan da sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevini sürdürürken, söz konusu imar planını yürürlüğe koyduklarını belirten Akıncı, plan yapmaktan daha da önemlisinin o planın denetlenerek uygulanması olduğuna dikkat çekti.

“Elimizden gelen katkıyı yapacağız”

Muhtarlık, belediye ve sivil toplumun el ele vererek kenti çok daha güzel günlere taşıyacağına inanç belirten Akıncı, Cumhurbaşkanlığı olarak bu tür çalışmalara ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını söyledi.

Esenboğa: “Zeytin ağaçları kesiliyor”

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, festival açılışında ilk konuşmayı yapan Zeytinlik Muhtar Vekili Ahmet Esenboğa, festivalin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşarken, zeytin ağaçlarının kesilerek yerlerine bina dikilmesinin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Güngördü: “İmar planını başlattık”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, zeytin ağaçlarının korunması, çoğaltılması, zeytin potansiyelinin arttırılması, zeytinyağı, zeytin ve yan ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Güngördü, festivalde yapılan seminerler sayesinde vatandaşın ağaçların korunması konusunda farkındalığının arttığını belirtti. Güngördü, yıllardır Girne’de imar planının olmamasından dolayı kentte yaşanan sorunların arttığını ifade ederek, kentin geleceği için imar planı çalışmalarını başlattıklarını kaydetti.

Festivalde neler var?

Zeytin festivali kapsamında, çocuklara ve yetişkinlere yönelik sanatsal kültürel etkinlikler, konserler, gösteriler, sportif turnuvalar ve çeşitli yarışmalar düzenlenecek, kurulan stantlarda zeytin ve yan ürünleriyle çeşitli yiyecek içecek ve el sanatlarının satışı yapılacak.

Festivalin açılış töreninin ardından, İtalya Silence Tiyatrosu’nun gösterisi, Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterisi, Grup Otantik Kıbrıs müzikleri konseri, Almanya Bingen Rhein’den Winzertanzgruppe dans gösterisi ve SOS’in konseri yer aldı.

Birçok sanatsal kültürel aktivite ile çocuklar, gençler ve yetişkinlere yönelik etkinlikler, zeytin lezzetleri yarışması, konser, dans gösterileri, spor müsabakaları, şiir dinletileri, atölye çalışmaları, zeytin konulu seminerlerin yer alacağı festival, 6. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması ödül törenine de ev sahipliği yapacak.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir