Menü Altı
Menü Altı

Akıncı yasayı imzalayacak

Akıncı yasayı imzalayacak

Meclis Başkanı Sibel Siber, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nı imzalayacağını, yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini, erken genel seçimin kesin tarihine ise Meclis Genel Kurulu’nun karar vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nda Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nın ele alındığı toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetiyle Meclis Başkanı Sibel Siber, UBP Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in katıldığı toplantı tamamlandı.

Toplantı çıkışında Meclis Başkanı Sibel Siber basın mensuplarına açıklama yaptı, soruları yanıtladı.

Siber, ülkede yeni yasayla ilk kez seçime gidileceğini ve bu yasanın halk arasında çarşaf liste olarak adlandırıldığını anımsatarak, yasanın ilk olarak alt komitede uzun uzun tartışıldığını, ardından da Genel Kurul’dan geçtiğini ve Cumhurbaşkanı’na gönderildiğini anlattı.

Siber, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın imzalamadan önce bu yasayla ilgili istişare toplantısı yapmak istediğini ve Meclis Başkanı olarak kendisinin, Yüksek Mahkeme Başkanı’nın ve mecliste temsil edilen parti başkanlarının bir araya gelerek yasayı değerlendirdiklerini belirtti.

Tüm yasalar için geçerli olan uygulamada yaşanabilecek aksaklıkları, hata payını ele aldıklarını dile getiren Siber, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın verdiği bilgiye göre bu yasayı imzalayacağını, sonrasında da resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğini kaydetti. Siber, ardından da Genel Kurul’da erken seçimin tarihinin kararlaştırılacağını söyledi.

Tüm partiler erken seçim konusunda hem fikir

Siber, tüm partilerin erken seçim konusunda hem fikir olduğunu, ancak tarih konusunda Ana Muhalefet Başkanı ile  Başbakan’ın aynı tarihi seslendirmesine rağmen, diğer partilerin ve iktidar ortağının bütçenin geçmesini sebep göstererek farklı bir tarih önerdiğini anlattı.

Bunun yine Meclisin konusu olduğunu, ilerleyen günlerde tarih konusunda da karara varılacağını dile getiren Siber, sonrasında yasanın vatandaşlara iyi anlatılmasının önemine değindi.

Demokrasinin en önemli konularından birinin vatandaşın kullandığı oyların yanmaması olduğuna işaret eden Siber, bu konuda Yüksek Seçim Kurulu’nun çalışma yapacağını, broşür basacağını ancak her milletvekiline bu yasayı, nasıl oy kullanılacağını halka anlatma görevi düştüğünü söyledi.

Soruları da yanıtlayan Meclis Başkanı Siber, tarihle ilgili bir öngörüsü olmadığını, Meclis’te 7 Ocak’ın seslendirildiğini, bu tarihle ilgili yılbaşı ve hazırlıkların yetişememesi gibi sıkıntılar dile getirildiğini, ancak bu tarihe karar verilirse Yüksek Seçim Kurulu’nun hazır olabileceğini açıkladığını aktardı.

Siber, Meclisin iradesinin önemli olduğunu ancak devlet yönetmenin sorumluluğuyla da hareket ederek vatandaşı bütçe ve başka konularda zora sokmadan tüm tedbirleri alarak bir tarih saptayacaklarını belirtti.

Toplantı tarihle değil, yasayla ilgiliydi

Meclis Başkanı Siber bir soru üzerine, Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantıda yasayla ilgili genel değerlendirme yapıldığını, seçim tarihinin konuşulmadığını da vurguladı.

Yeni Seçim Yasası’nın oy kullanırken geçmişe göre daha fazla zaman harcanmasına sebep olabileceğini de soru üzerine dile getiren Siber, “Özellikle karma oylarda, sayılırken biraz zaman alacak gibi görünüyor” diye ekledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir