En Ust

18 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Akıncı: “Çatının adı KKTC”

Akıncı: “Çatının adı KKTC”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır. Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez” dedi.

Akıncı, eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemeyeceğini de vurguladı.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 24. Geleneksel Alevkayası Yayla Şenliği’ne katılan Akıncı, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıslı Rumlarla eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Akıncı şenlikte yaptığı konuşmada, kültürel farklılıkların zenginlik olduğunu ifade ederek, “Burada Karadeniz yöresinden insanlarımızın gelip yerleştiği 1975’ten günümüze, onların çocukları hatta çocuklarının çocukları yetişmeye başlamıştır. Bir yandan hamsiyi sevmeye devam etmişlerdir, ama kolokası, molohiyayı da sevmişlerdir” dedi.

Bunun kültürler arası bir etkileşim olduğuna vurgu yapan Akıncı, Adada barış ve huzur içinde hep birlikte var olabilmek gerektiğini söyledi.

“Huzur içinde bir geleceği inşa etmenin yolunu bulmalıyız”

“Bunun yolunu, yordamını bulmalıyız ve bunu barışçı bir çerçevede yapmalıyız.” diyen Akıncı şöyle devam etti:

“Geçmişimizde savaşlar yaşadık, acılar yaşadık, kanlar döküldü, şehitlerimiz oldu, gazilerimiz oldu, kayıplarımız oldu, evinden yurdundan olan insanlarımız oldu. Ama bu coğrafyada artık barış ve huzur içinde bir geleceği inşa edebilmenin yolunu yordamını bulmalıyız. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin de çok çok daha iyiye gitmesini canı gönülden arzu ediyorum. Bölgemizde, Ortadoğu’da savaşların, acıların artık dinmesini istiyorum. Suriye’nin artık huzura kavuşmasını canı gönülden arzu ediyorum. Irak’ın ve diğer bütün bu bölgede yaşayan acılı insanların, acılarının ve dertlerinin artık son bulmasını temenni ediyorum. Bu bölgenin bir işbirliği havzası haline gelmesini istiyorum. Bunun altyapısı var. Bunu yapmamız mümkün. O zaman halklar, değişik toplumlar bu coğrafyada çok daha müreffeh bir geleceğe hep birlikte adım atabilirler.”

“Bazı şeylerden feragat edemezsiniz”

Bunun için de emek vermek gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin bu emeği verdiğini söyledi.

“Benden önceki liderler de verdi, iki yılı aşkın bir zamandır ben de verdim” diyen Akıncı, elden gelenin fazlasıyla yapıldığını söyledi.

Akıncı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Ama bazı şeyler vardır ki feragat edemezsiniz. Birincisi eşitliğinizdir. İkincisi özgürlüğünüzdür. Üçüncüsü güvenliğinizdir. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği birlikte paylaşmaya hazırız. Bundan böyle de hazır olacağız. Güney Kıbrıs’ta bir seçim dönemi yaşanıyor. Onlar için bir yüzleşme dönemi olsun diyorum ben. Ne istiyorlar? Bu topraklarda barış içinde, aynı çatı altında iki eşit kurucu varlığın tek çatı altına geleceği bir yapılanmayı içlerine sindirebiliyorlar mı? Bir Kıbrıslı Türk’ün de bu adanın tümünün Cumhurbaşkanı olmasını da içlerine sindirebiliyorlar mı?

Eğer sindirebiliyorlarsa bunu açık yüreklilikle ortaya koysunlar. Sindiremiyorlarsa, bu coğrafyada yapılacak bellidir. Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır.

“KKTC bir gerçekliktir… Görmezden gelinemez”

Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez. Biz KKTC’yi onlarınkine eşdeğer bir kurucu devlet yapmaya hazır olduk. Bu yönde çalıştık, çabaladık; ama olmadı.

Önümüzdeki Salı günü New York’a gideceğim. Hafta sonu Genel Sekreter ile görüşmem var. Onunla da açık yüreklilikle konuşacağız. Crans Montana’da ne olup bittiğini kendisi gözleriyle gördü. Gerek Kıbrıs Türk tarafı olarak gerekse Türkiye’nin ne kadar yapıcı davrandığımıza bütün dünya şahit oldu. Dolayısıyla New York’a bu uğurda çözüm için, barış için elinden geleni yapmanın gönül huzuru içinde gideceğiz.

Kendimizden emin olarak, ne istediğimizi bilerek gideceğiz. Ama Rumların da artık bir karar vermesinin zamanı çoktan geldi ve geçti. Önümüzdeki aylarda bunun sonuçlarını bizler de göreceğiz. Hiç ihmal etmememiz gereken bir şey var. Bu topraklarda KKTC’yi demokrasini ve ekonomisiyle her geçen gün geliştirmeliyiz. Daha iyiye, daha güzele götürecek adımları atmalıyız. Bu yöndeki gayretleri bir gün dahi ihmal etmemek gerekiyor. Bunun ötesinde diplomatik alanda da elden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir