Menü Altı
Menü Altı

Akdağ: “Yeni hastane 200 bin metrekare olacak”

Akdağ: “Yeni hastane 200 bin metrekare olacak”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Türkiye’nin Kıbrıs İşleri Koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’ye yapacakları hastanenin kapalı alanının yaklaşık 200 bin metrekare olacağını söyledi.

Sağlığı ajandalarında en ön sıraya koyduklarını belirten Akdağ, “KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırmak, mükemmel seviyeye getirmek için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Bu konuda tecrübeleri de, mali imkanları da olduğunu söyleyen, KKTC’de insan kaynağının da yeterli olduğunu belirten Akdağ, “Burada önemli sayıda ve çok değerli doktorlar var. Bu insan kaynağının kıymetini bilmeli, emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz” şeklinde konuştu.

Akdağ, hastaneyi ziyaret etti, bilgi aldı. Büyükelçi Derya Kanbay ve  Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın eşliğinde gittiği hastanede Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Başhekim Bülent Dizdarlı tarafından karşılandı.

Hastane girişinde vatandaşlarla da sohbet eden Akdağ, daha sonra Başhekimliğe geçti.

Sucuoğlu: “Bu göreve geldiğini öğrendiğimde büyük mutluluk duydum”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Recep Akdağ’ın Türkiye’de Sağlık Bakanı olarak da görev yaptığını anımsatarak,  Akdağ’ı 3-4 defa ziyaret ettiğini söyledi.

Sucuoğlu, “Sayın Bakanın bu göreve geldiğini öğrendiğimde büyük mutluk duydum, KKTC’de sağlığın önemli mesafeler kat edeceğini söyledim” dedi.

Geçmişte Türkiye’de sağlığın ne durumda olduğuna ve İstanbul’daki eğitim yıllarına işaret eden Sağlık Bakanı Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na geldiği gün itibarıyla Türkiye’de devrim yaşandı. Şu anda Anavatanda, Türk halkının en büyük memnuniyet duyduğu hizmetlerden biri sağlıktır. Sayın Akdağ’ın tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlandık, bundan sonra da yararlanacağız. Sağlık Bakanlığı ekibi olarak bunu şans olarak görüyoruz.”

Akdağ: “İşbirliğini ve destekleri vazifemiz olarak biliyoruz”

TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ ise konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyleyerek, “Ben Erzurumluyum. 15 senedir Erzurum milletvekiliyim. Bir gözüm Erzurum’sa, diğer gözüm de KKTC’dir. Hiçbirini hiçbirinden ayıramayız. Ak Parti hükümetleri olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle başından beri meseleye bakış açımız budur. TC hükümetleri Kıbrıs’a her zaman bu gözle bakmıştır” dedi.

TC ile KKTC hükümetleri arasındaki ekonomik işbirliği ve kalkınma programlarına işaret eden Akdağ, “Bu işbirliğini ve destekleri vazifemiz olarak biliyoruz. Bunlar, bizim için görev hükmündedir” şeklinde konuştu.

Sağlık konusunda da açıklamalarda bulunan Akdağ,  Türkiye’nin  sağlık konusunda dünyaya örnek teşkil edecek dönüşüm yaşadığını, bunun 10 sene içinde olduğunu söyledi, “İhtiyaçlar değişiyor, genel doğrular değişmiyor. Asıl hedef vatandaşın doğru dürüst sağlık hizmeti almasıdır. Biz bunun için varız” dedi.

“Türkiye’de nelere karşı çıkmadılar ki…”

Türkiye’de sağlık alanındaki değişimde sıkıntılar yaşandığını, dönüşümden çekinenler olduğunu kaydeden Akdağ şunu dile getirdi:

“Türkiye’de nelere karşı çıkmadılar ki. Hastanelerin aynı çatı altında birleşmesine, kamuda çalışan hekimlerin şahsi ofislerinin ortadan kaldırılmasına karşı çıktılar. Tabi ki ortadan kaldırılmalı ama hekimlerin hakkı da, emekleri de kendilerine mutlaka teslim edilmeli.

İnşallah bunu başarırız. Türkiye’de yaptık, yapabildik. Burada yapamamamız için sebep yok. El ele verdikten sonra neden yapamayalım?”

“İnsan kaynağımız iyi, bunun kıymetini bilmeliyiz”

KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırıp, en mükemmel seviyeye getirmek için ellerinden gelen desteği vereceklerini de vurgulayan Recep Akdağ, şunları ekledi:

“Sağlığı ajandamızda en ön sıraya koyduk. Kıbrıs Türk toplumu bu meseleye sahip çıkarsa başarabiliriz. Türkiye’de bunu böyle başardık. Bu işte tecrübemiz var, mali imkanlarımız, finansmanımız da yeterli. İnsan kaynakları da yeterli. KKTC’de önemli sayıda ve çok değerli doktorlarımız var. İnsan kaynağımız iyi. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Bu insan kaynağının emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz.”

Yeni hastane… “Küçük bir kasaba…”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi konusunda da açıklama yapan, hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akdağ, “Bu hastanenin yapımının üzerinden yarım asır geçti. İhtiyaçlar, talepler değişti. Projeler yapıldıktan sonra kesin konuşabiliriz ama bizim KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alan itibarıyla büyüklüğü 200 bin metrekare civarında olacak. Evet, bu küçük bir kasabadır” dedi.

Türkiye’de yaptıkları hastanelerin böyle olduğunu belirten Akdağ, “Burada Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu kadar çile çekmiş bir halkın elbette buna hakkı var” ifadesine yer verdi.

KKTC’ye yeni bir hastane yapılmasının vatandaşın talebi olduğunu da vurgulayan Akdağ, “İnşallah bu projeyi en kısa zamanda, KKTC yönetimi ile birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Akdağ, açıklamalarının ve başhekimlikteki bilgi alışverişinin ardından, diğer ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere hastaneden ayrıldı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir