Menü Altı
Menü Altı

Akdağ: “KKTC’de dönüşüm için 540 milyon TL”

Akdağ: “KKTC’de dönüşüm için 540 milyon TL”

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, 2017’de reform ve dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere hazır 540 milyon TL’lik kaynak bulunduğunu ve bu kaynağın verimli projelerle KKTC’de kullanılmasının birinci gaye olduğunu söyledi.

Akdağ, Türkiye’nin nezdinde KKTC’nin bir göz bebeği mesafesinde olduğunu belirterek, “Göz bebeğimiz bizim için ne kadar kıymetliyse, KKTC’nin refahı, güvenliği ve huzuru da bizim için o kadar önemlidir” dedi.

KKTC’de sağlık ve karayolu konusunda da yoğun çalışmaların sürdüğünü belirten Akdağ, karayollarının gelişimi için 80 milyon TL tahsis edildiğini ve Lefkoşa’da yeni bir hastane yapma projesinin öncelikli konuları arasında bulunduğunu söyledi.

Akdağ, Türkiye ile KKTC’nin ekonomik işbirliğine de değinerek, 2016-2018 dönemi için 3.5 milyar Türk Lirası, 2017’de reform-dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere hazır 540 milyon TL’lik kaynak ayrıldığını belirtti.

Kıbrıs konusuna da değinerek, Türkiye’nin Kıbrıs meselesinde bir yanlış yapılmasına müsaade etmeyeceğinin altını çizen Akdağ, “Yeni bir gelecek inşa etmenin zamanıdır. KKTC hükümeti işe istişare içinde. Nasıl bir yol haritası yapılacağına birlikte karar verilecek” dedi.

KKTC’de resmi temaslarda bulunan Recep Akdağ, bu sabah basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Akdağ, toplantının başında yaptığı kısa açıklamada, ülkede gerçekleştirdiği görüşme ve ziyaretler hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında, kendi görev ve sorumluluklarının yanı sıra özellikle ekonomik işbirliği ve kalkınma projelerine ilişkin bilgi aktardı.

Akdağ basınla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi

KKTC’yle ilgili 70 saatlik görüşme

Karşılıklı münasebetleri olabildiğince hızlı ve başarılı ilerletmenin görevleri olduğuna işaret ederek, göreve geldiğinden bu yana KKTC ile ilgili 70 saatlik görüşme yaptığını kaydeden Akdağ, “Amaç, görevimi layıkıyla yerine getirmek için öğrenmek, meseleye doğru teşhisi koymak ve bu doğru teşhisle yola devam etmek” dedi.

Akdağ, Türkiye ile KKTC arasında planlanmış programlarda kullanılmak üzere 2016-2018 dönemi için 3.5 milyar Türk Lirası ayrıldığına işaret ederek, amacın, KKTC’yi yapısal açıdan daha ileri götürürken, ihtiyaçları da karşılamak olduğunu belirtti.

Sonuca odaklanıp, bu sonuca nasıl ulaşılacağı üzerinde çalışmanın önemine vurgu yapan Akdağ, yatırım, kalkınma ve dönüşüm çalışmalarında paydaşlara, özellikle medyaya büyük görev düştüğünü söyledi.  Akdağ, “Değişim için toplumun da hazır olması lazım. Toplumu hazırlamada da basına büyük görev düşüyor” dedi.

“KKTC, göz bebeği mesafesinde”

Recep Akdağ, Türkiye’nin nezdinde KKTC’nin bir göz bebeği mesafesinde olduğunu belirterek, “Göz bebeğimiz bizim için ne kadar kıymetliyse, KKTC’nin refahı, güvenliği ve huzuru da bizim için o kadar önemlidir” ifadesini kullandı.

Rum tarafıyla sürdürülen görüşmeleri de bu çerçevede değerlendirdiklerini ve Türkiye’nin Kıbrıs meselesinde bir yanlış yapılmasına müsaade etmeyeceğinin altını çizen Akdağ, Türkiye’nin en başından beri maksadının adada huzuru sağlamak olduğunu ve adadaki huzurun da Türkler tarafından bozulmadığını söyledi.  Akdağ, “Uluslararası hukuktan gelen bir garantörlük hakkımız var ama garantörlük hakkından daha da önemlisi, yakın bir gönül bağımız var” dedi.

“Yeni bir gelecek inşa etmenin zamanıdır”

Recep Akdağ, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın katı tutumuna rağmen Türkiye’nin her zaman çözümden yana olduğunu ve desteklediğine ancak son görüşmelerde de sonuç alınamadığına işaret ederek, bu durumun sonsuza dek sürmeyeceğini herkesin anlaması gerektiğini belirtti.

Akdağ, “Yeni bir gelecek inşa etmenin zamanıdır. KKTC hükümeti işe istişare içinde. Nasıl bir yol haritası yapılacağına birlikte karar verilecek ” dedi.

“540 milyon TL’lik kaynak bulunuyor”

Recep Akdağ, 14 bin Dolar olan kişi başına düşen geliri önümüzdeki yıllarda daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti.  Yapısal dönüşüm çalışmalarının başarılı olabilmesi için herkese büyük görev düştüğünü kaydeden Akdağ, 2017’de reform ve dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere hazır 540 milyon TL’lik kaynak bulunduğunu ve bu kaynağın verimli projelerle KKTC’de kullanılmasının birinci gaye olduğunu ifade etti.

Türkiye’den KKTC’ye kablo ile elektrik iletilmesi projesini üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığını hatırlatan Akdağ, KKTC’de enerji üretiminin maliyeti yüksek akaryakıt ile yapıldığını ve 2025 yılı itibariyle enerji ihtiyacının karşılanamaz bir hale geleceğini kaydetti.

Akdağ, Türkiye’den KKTC’ye su getirildiğini ifade ederek KKTC’de altyapı konusunda yapılması gerekenler olduğunu ve entegre su yönetiminin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Akdağ, “Su konusunda olduğu gibi elektrik konusunda da bir çığır açmayı umut ediyoruz” dedi.

Lefkoşa’ya yeni bir hastane

KKTC’de sağlık ve karayolu konusunda da yoğun çalışmaların sürdüğünü belirten Akdağ, karayollarının gelişimi için 80 milyon TL tahsis edildiğini belirtti.

Akdağ, Lefkoşa’da yeni bir hastane yapmak gerektiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Sağlık konusunda mükemmeli ortaya koyacak bir sistem kurma çalışmasını hızlandıracağız. Benim ilk projelerimden biri bu.  Bir an önce hastane projesi ve sağlık dönüşümüyle halkın sağlık ihtiyaçlarını en kolay şekilde sağlamak amaçlanıyor”

Gençlerle ilgili yürütülen projelere de değinen Akdağ, 6 binin üzerinde gencin, ailelerinin rızasıyla, Çanakkale’ye götürüldüğü kampların devam edeceğini belirtti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir