Menü Altı
Menü Altı

Ahmet Tokatlıoğlu: Bölgesel iş birliği için fırsat var

Ahmet Tokatlıoğlu: Bölgesel iş birliği için fırsat var

Halkın Partisi Merkez Yürütme Organı üyesi Ahmet Tokatlıoğlu yeni dönemde Doğu Akdeniz Bölgesinde yeni bir fırsat penceresi doğduğuna dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı;

 

Küresel güç dengelerinin değiştiği, kartların yeniden dağıtıldığı bu dönemde, yakın zamanda Kıbrıs konusunda da bir adım atılabilir.
Kuzey Kıbrıs’tan bakıldığında görülen mağduriyet ve bir an önce çözülmesi gereken sorun, aslında diğer açılardan bakıldığında Kıbrıslı Rumlar, İngiltere, Yunanistan ve diğer paydaşlar için bugüne kadar korunması gereken veya onların işine gelen bir durum niteliği taşıdı. Örneğin olası biz çözüm durumunda İngiltere üslerinin sorgulanabilme ihtimali olduğu için kapsamlı bir çözümü öncelik olarak görmedi.
Fakat artık durum eskisi gibi değil. Doğu Akdeniz gerek Avrupa’ya gidecek olan yeni ticaret rotası, gerekse enerji, doğalgaz, hava sahası, lojistik, kıta sahanlığı, siyasi güç dengeleri, düzensiz göç gibi konularda eskisinden çok daha fazla paydaşın dahil olduğu bir bölge haline geldi. Üstelik sözkonusu paydaşlar artık sadece devletler değil. Çokuluslu şirketler de sürecin birer parçası oldular.

Kıbrıs’ta taraflar arasında kısa vadede bizi kapsamlı bir çözüme götürebilecek zemin olmadığı, tarafların pozisyonlarının giderek birbirinden uzaklaştığı herkesin malumudur.
Sadece Kıbrıs’taki tarafların değil, genel anlamda Doğu Akdeniz’deki paydaşların da kazanımlar elde edebileceği bir fırsat penceresi açıldı.
Bölgemizde yaşanacak bu değişim sürecinde kapsamlı çözümü beklemeden, paralel bir işbirliği sürecini başlatmak zorundayız.
Bölgedeki paydaşlar arasında ekonomik olarak yakınlaşma, zamanla ekonomik entegrasyonu tetikler; ekonomik entegrasyon da zaman içerisinde Kıbrıs’ta taraflar arasında karşılıklı bağımlılık yaratır. Bu sürecin sonunda varılacak liman kuşkusuz ki kapsamlı çözümdür.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir