En Ust

18 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Ağustos otelleri güldürdü

Ağustos otelleri güldürdü

Son gününü yaşadığımız ağustos ayı, ülkedeki turizmcilerin yüzünü güldürdü. 5 yıldızlı oteller bu ay yüzde 80 doluluk oranına ulaşırken ülke genelindeki tüm otellerde doluluk ortalaması yüzde 71’e kadar yükseldi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), turizmde bu sene Ağustos ayının geçen yıla kıyasla daha olumlu bir tablo sergilediğini belirterek, tüm otellerin doluluk oranının yüzde 71’le geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 10 artış gösterdiğini açıkladı.

KITOB otel sınıfına giren ve 1’den 5’e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalowlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerin doluk oranlarını açıkladı.

5 yıldızlı otellerde doluluk yüzde 80

Açıklamada, 5 yıldızlı büyük tesislerin doluluklarının Ağustos ayında yüzde 80 oranında olduğunu, geçen yılının Ağustos ayına göre yüzde 11’lik artış yaşarken, Temmuz ayına göre ise yüzde 4 oranında bir artış yaşandığı kaydedildi.

Öte yandan küçük otellerin Ağustos ayında doluluk oranının ise yüzde 63 olduğu, geçen yılının Ağustos ayına göre yüzde 11 oranında bir artış gözlemlenirken, Temmuz ayına göre de yüzde 25’lik bir artış gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, tüm otellerin doluluk oranı ortalamasının yüzde 71 olduğu, geçen yılının Ağustos ayına göre de yüzde 10 oranında bir artış gerçekleşirken, Temmuz ayına göre ise yüzde 13’lük bir artış olduğu kaydedildi.

“İngiltere pazarında etkin ve düzenli tanıtım ve maliyetlerin düşürülmesi gerekli”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin en önemli taşıyıcı sektörü olan turizmin ve otellerimizin doluluk oranlarındaki artış sevindirici olmakla birlikte, özellikle alternatif turizm modelleri yaratarak turistik ürünlerimizi artırmalı sürdürülebilir bir turizm politikası ile etkin tanıtımın önemini kavrayarak bilhassa en önemli pazarlarımızdan olan İngiltere pazarında etkin ve düzenli tanıtımların yapılması, otellerimizin rakip ülkelerdeki otellerle rekabet edebilmesi ve hizmet kalitesini artabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir