Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

“Afrodit” için kritik hafta

“Afrodit” için kritik hafta

Dikkatlerin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 10’uncu parselde bulunan “Glafkos-1” hedefine çevrildiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Dikkatler ‘Glafkos-1’e Çevrildi” başlıklı haberinde sondaj gemisi “Stena Icemax” tarafından, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 10’uncu parselde bulunan “Glafkos-1” hedefinde , yapılan ön çalışmaların tamamlandığını ayrıca deniz yüzeyinden 4 bin 500 metreye ulaşılmasına ilişkin çalışmanın da başladığını yazdı.

Uzmanların kullandığı ilgili olasılık tabloları ve hesaplamalara göre başarı olasılığı yüzde 40 olan bir sondajın söz konusu olduğunu yazan gazete, “Glafkos-1” hedefinin, sondaj çalışmalarının hafta başı tamamlandığını kaydetti. “Glafkos 1”, “Kalipso” yatağının 15 kilometre güneybatısındaki “Delfini-1”in, 15 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

ExxonMobil ve Qatar Petroleum konsorsiyuma iki şirket uzmanlarının, Güney Lefkoşa’daki Amerikan şirketinin şubesinde bulunduklarını ve tüm sondaj verilerinin gerçek zamanlı takibini gerçekleştirdiğini yazdı.

Sondaj verilerinin gerçek zamanlı takip edilmesi işleminin, “Stena Icemax” ’sondaj gemisinin ait olduğu İngiltere’deki şirket ekibi tarafından da izlendiğini yazan gazete “Delfini-1” hedefindeki sondaj sonuçlarına ilişkin olarak, sondaj sırasında alınan verilerin, gerek ABD’deki gerekse Güney Kıbrıs’taki ExxonMobil merkezlerinde yoğun analiz altında olduğunu belirtti.

Nautical Geo araştırma gemisi

Gazete aynı haberinin içerisinde Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisinde araştırmalar yapan “Nautical Geo” isimli araştırma gemisinin ise son 48 saat içerisinde “Kalipso” hedefine yoğunlaştığını yazdı.

“Nautical Geo” araştırma gemisinin, gelecek iki yıl içerisinde sondaj yapılması planlanan beş noktadan dördünün teyit edilmesi hedefini taşıyan faaliyetlerinin ikinci aşamasını ileriye götürdüğünü yazan gazete söz konusu geminin çalışmalarına, geçtiğimiz Aralık (28 Aralık) ayında, 6,7,8,10 ve 11’inci parsellerden deniz dibinden örnek alması ve ek araştırma yaparak başladığını da anımsattı.

Habere göre “Nautical Geo” gemisi, geçtiğimiz Çarşamba günü başladığı araştırma programının ikinci aşaması çerçevesinde, “Kalipso” hedefinin kuzey batısı ve batısındaki 6’ıncı parseldeki noktalara odaklandı.

“Nauticial Geo” gemisinin, beş sondajdan dördüne ilişkin tam noktalara ilişkin nihai kararlara yol açacak araştırmaları Şubat ayına kadar devam edecek.

“Afrodit” için kritik hafta

Fileleftheros gazetesi yine aynı haberinin içerisinde, yukarıdaki alt başlıkla verdiği bir başka haberinde ise, Rum Yönetimi ile Noble-Shell-Delek konsorsiyumu arasında, “Afrodit” yatağının geliştirilmesini ve doğal gazın, Mısır’daki Idku doğal gaz sıvılaştırma terminaline taşınmasına ilişkin yürütülen müzakerelerin kritik bir noktada bulunduğunu belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak iki taraf arasındaki görüşmelerin hafta içerisinde gerçekleştirileceğini, her iki tarafın da, ne tercih ettiği ve neyi kabul ettiğine dair kartlarını açmasının beklendiğini yazdı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir