Menü Altı
Menü Altı

ABD’den Erdoğan’ın korumalarına yargılama kararı

ABD’den Erdoğan’ın korumalarına yargılama kararı

ABD’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayındaki ziyareti sırasında Washington’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği konutunun önünde yaşanan kavgayla ilgili 15’i cumhurbaşkanlığı koruması, 19 kişi hakkında yargı sürecinin başlamasına karar verildi.

Yargılama sürecinin başlatılması için yeterli kanıt olup olmadığını inceleyen Büyük Jüri, hazırlanan iddianameyi kabul etti. Böylece zanlılar mahkeme önüne çıkartılacak ve yargılama süreci başlayacak.

Washington D.C. savcılığı, dosyadaki isimlerden 16’sına suçlamaların halihazırda yöneltilmiş olduğunu, iddianameye üç korumanın daha isminin eklendiğini açıkladı.

Dosyaya eklenen korumaların isimlerinin Muhsin Köse, Yusuf Ayar ve Harrettin Eren olduğu belirtildi.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, 19 sanık da nefret suçuyla artırılmış şiddet suçu işlemeye teşebbüsten yargılanacak. ABD yasalarına göre bu suçun cezası 15 yıla kadar hapis.

Bazı sanıklar hakkında ek suçlamalar da bulunuyor.

Erdoğan’ın korumalarına ek olarak dosyada dört kişi daha var. Bunlardan ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia eyaletinde ikamet eden Sinan Narin tutuklu bulunuyor. Tutuklu bulunan sanıklar 7 Eylül’de hakim karşısına çıkacak.

16 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etmek isteyen bir grup, Türkiye’nin Washington büyükelçiliğinin resmi konutu önünde toplanmış, başka bir grup da protestoculara müdahale etmişti. Çıkan arbedeye Erdoğan’ın korumaları da karışmıştı.

Olaylarda 11 kişi yaralandı, bu kişilerden dokuzu hastaneye kaldırıldı.

Polis olayı “barışçıl protestoculara vahşi bir saldırı” şeklinde tanımlamıştı.

ABD, Türkiye’ye resmi şikayette bulunmuş ve Türk güvenlik görevlilerinin kavgaya karıştıklarını doğrulamıştı.

Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri ise protestocuların Erdoğan’ı desteklemeye gelenleri tahrik ettiğini ve grubun kendilerini savunmak için karşılık verdiklerini söylemişti.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir