En Ust

15 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Dokuz mülteci neden Lefke’ye gömüldü?

Dokuz mülteci neden Lefke’ye gömüldü?

Karpaz sahillerinde cesetleri bulunan ve bugün Lefke’de toprağa verilen Suriyeli dokuz mültecinin neden Lefke’de gömüldüğü, cesetlerin hastalık yayıp yaymadığı sosyal medyada tartışılırken, Sağlık Bakanı Filiz Besim konuya açıklık getirdi.

Besim, 10 gün morgda kalan dokuz mültecinin Lefke’de defnedilmesinin nedeninin, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın, defin işlemlerini maddi karşılık beklemeden yapabileceğini söylemesi olduğunu açıkladı. Besim, Kaya ve ekibi yanında Lefke halkına da teşekkür etti.

Hastalık tartışmalarını da yanıtlayan ve asla hastalıklı bir dokuyu hiçbir yere gömmeyeceklerini vurgulayan Sağlık Bakanı Besim’in açıklaması şöyle:

“Uzun ve yorucu bir günün ardından sosyal medyada neler oluyor diye baktığımda beni derinden yaralayan paylaşımlar gördüm. Meğer o zavallı, mülteci cesetlerinin Lefke Kabristanlığı’na gömülmesi konu olmuş. Bazı yurttaşlar ”Neden Lefke?, yoksa cesetler hastalıklı mı” diye soruyorlar ve altına yorumlar alıyorlar.

Değerli dostlar çok kısa ve net cevap veriyorum. Evet Lefke. Çünkü 15 gün denizde, 10 gün de morgda kalmak zorunda kalan bu cesetleri en kısa sürede, bedelsiz defnedebileceğini söyleyen o koca yürekli başkan Aziz Kaya ve ekibiydi.

Kuzey Kıbrıs’ın her noktası ve her yurttaşı biz Sağlık Bakanlığı için değerlidir. Asla hastalıklı bir dokuyu hiçbir yere gömmeyiz. Görevimiz herkesin ve hatta geleceğimizin sağlığını korumaktır. Lefke de tıpkı diğer beldelerimiz gibi gözbebeğimizdir. Ve bizim bir görevimiz daha vardır. İnsanlık onurunu kurtarmak. Ceset de olsa sahip çıkmak. Acılı insanlara ”sizin oğlunuz, kızınız işte bu mezarda yatıyor” diyebilmek. Acılarını paylaşmak. Bu ramazan gününde Lefke çok kutsal bir göreve daha tanıklık etti. Teşekkürler Lefke ve teşekkürler Aziz Başkan ve ekibi…”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir