En Ust

18 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

60 bin Arakanlı Bangladeş’te

60 bin Arakanlı Bangladeş’te

BM, bir gün içinde Myanmar’ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçan binlerce Arakanlı Müslüman’ın daha Bangladeş’e giriş yaptığını açıkladı. Bangladeş’e kaçanların sayısı 60 bini buldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) Bangladeş’teki Bölge sözcüsü Vivian Tan, son bir günde binlerce Arakanlı Müslüman’ın daha Bangladeş’e yasadışı yollardan girdiğine işaret ederek, “25 Ağustos’tan bu yana devam eden şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e gelenlerin sayısı 60 bini buldu” dedi.

Gıda yardımı faaliyetleri askıda

Dünya Gıda Programı (WFP), Arakan’daki gıda yardımı faaliyetlerini güvenlik sorunları nedeniyle askıya aldığını duyurdu.

WFP’nin Roma’daki merkezinden Frances Kennedy, “Biz, güvenlik problemlerinden ötürü gıda yardım operasyonlarını bir süredir durdurmuş durumdayız. Biz işimizi yapmak üzere halen oradayız ancak şu anda bu bölgeye, Rakhine’ye ulaşma imkanımız yok orada devam etmekte olan çatışma nedeniyle” diye konuştu.

2 bin 600 ev yakıldı

Myanmar ordusunun operasyon başlattığı Arakan’da son yılların en büyük şiddet olaylarından biri yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta Arakan Müslümanlarının çoğunlukta olduğu bölgede 2 bin 600’den fazla evin yakıldığı açıklandı.

Myanmar Arakanlı militanları sorumlu tutuyor

Myanmarlı yetkililer ev yakma olaylarından Arakanlı militanları sorumlu tutuyor.

Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar ise Myanmar ordusunun kendilerini bölgeden kaçırmak için evleri ateşe verdiğini ileri sürüyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir