En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

5 hekim hakkında soruşturma istemi

5 hekim hakkında soruşturma istemi

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, yasaya aykırı olarak çalıştığını savunduğu 5 hekim hakkında disiplin soruşturması açılması istemiyle hazırladığı dosyayı Sağlık Bakanlığı’na sunduğunu açıkladı.

Gardiyanoğlu,  kamu hastaneleri dışında yasa dışı çalışan kamu hekimleri bulunduğunu ve bunun Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından görmezden gelindiğini savundu.

Garidyanoğlu yazılı açıklamasında, “Sayın Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kamu hastaneleri haricinde yasadışı çalışmaya devam eden kamu hekimlerini görmezlikten gelerek, haklarında disiplin soruşturması başlatmamak suretiyle Yargıtay’ın Mandamus emrine alenen aykırı hareket etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ekim 2015’te, kamu görevlisi bir anestezi uzmanının, özel bir hastanede hastaya müdahale etmesi sebebiyle, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı disiplin soruşturması neticesinde kamudan men edildiğini kaydeden Gardiyanoğlu, “Bu da demek oluyor ki, hali hazırda, herhangi bir kamu hekiminin, kamudan men edilmek üzere Sağlık Bakanlığı tarafından disiplin soruşturması açılması için, kamu haricinde tek bir hastaya bile müdahale etmesi yeterli ve geçerli bir sebeptir” dedi.

“5 hekimle ilgili dosyayı bakanlığa teslim ettik”

“Bu bağlamda, bugün itibari ile hazırlanmış olan, Kamu Sağlık Çalışanları Yasasına aykırı hareket etmiş olan 5 kamu hekimi ile ilgili dosyayı, haklarında disiplin soruşturması başlatılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na teslim etmiş bulunmaktayız” ifadelerine yer veren Gardiyanoğlu şöyle devam etti:

“Mandamus emrinin ne olduğunu kavrayıncaya kadar devam”

“Disiplin soruşturması açılması, Sayın Sağlık Bakanı’nın tercih hakkı olmaksızın, hafife almaması gereken bir Mandamus Emri gereğidir. Daha önceki emsalinden hiçbir farkı bulunmayan bu 5 dosyanın gereğinin ivedilikle yapılarak sonuçların kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması önemlidir. Bu arada ayni şekilde 2 Ağustos 2017 tarihinde Sayın Sağlık Bakanına disiplin soruşturması açılması için KTSÇHB yönetim kurulu tarafından teslim edilmiş olan diğer dosyaların akıbetinin de tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini ivedilikle talep etmekteyiz.

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu olarak, Sayın Sağlık Bakanı, Mandamus emrinin ne olduğunu tam olarak kavrayıncaya ve ucube tüzükler çıkarmak suretiyle KKTC sağlık sistemine geri dönüşümsüz zararlar verecek girişimlerde bulunmaktan vazgeçinceye kadar, benzer şikayet dosyalarını delilleri ile birlikte kendilerine sunmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir