Menü Altı
Menü Altı

40 okuldaki 42 su deposunda koli basili

40 okuldaki 42 su deposunda koli basili

Yeni eğitim yılında üç haftalık süre geride kalırken eğitimdeki sorunlara koli basili de eklendi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, 40 okuldaki 42 su deposunda koli basili mikrobu tespit edildiğini açıkladı. Dana, bu okullarda su kullanımının durdurulduğunu ve yarın depoların temizlenip ilaçlanacağı söyledi.

Dana, 40 okul ve 42 depodan alınan örneklerin analiz sonuçları koli basili mikrobunu işaret ettiğini bildirdi. Dana, koli basili mikrobunun Mağusa bölgesi hariç ülke genelindeki okulların depolarında saptandığını ifade etti.

Yeni ders yılının başlaması nedeniyle rutin denetimlerde ortaya çıkan sorunun aşılması için çalışma yaptıklarını kaydeden Müsteşar Dana, mikrop rastlanan tüm depoların boşaltılıp ilaçlandığını belirtti.

Özellikle Yenierenköy Lisesi ve ilkokulunda ve Lefkoşa’daki Şht. Doğan İlkokulu’ndaki depolarda yüksek kirlilik bulunduğunu söyleyen Kemal Deniz Dana, bu okulların ihtiyacının tankerle karşılanacağını açıkladı.

Dana, kirliliğin sebebinin şebeke suyu olduğunu düşünmediklerini, yaz ayları boyunca depoların kirlenmiş ve mikrop üremiş olabileceğini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir