En Ust

13 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı Türkiye’yle birlikte KKTC’de de törenlerle kutlanıyor.

Türk halkının Atatürk önderliğinde verdiği Kurtuluş Savaşı’nın önemli aşamalarından biri olan 30 Ağustos 1922’deki zaferi anmak için kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bugün başkent Lefkoşa ve tüm ilçelerde törenler yapılıyor.

95 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

Kutlamalar, bugün saat 08.45’te, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ın Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Gazinosu’ndaki tebrik kabulüyle başladı.

Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde ve Dr. Küçük Bulvarı’nda olmak üzere iki tören düzenleniyor.

Lefkoşa Atatürk Anıtı önündeki tören saat 09.30’da başladı. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Tören, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ın Anıt Özel Defteri’ni imzalamasıyla son buldu.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmi geçit töreni saat 10.00’da…

Tören, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanması, bir subayın konuşmasıyla devam edecek; resmi geçitle tamamlanacak.

İlçeler ve bazı köyler

Zafer Bayramı ilçelerde ve bazı köylerde de törenlerle kutlanıyor.

Gazimağusa’da Zafer Anıtı önü ve Polat Paşa Bulvarı’nda; Girne’de Atatürk Anıtı önünde; Güzelyurt’ta Güzelyurt Kaymakamlığı karşısındaki Atatürk Anıtı ve Müze önünde; İskele’de Ecevit Meydanı’nda; Lefke’de Atatürk Anıtı önünde törenler yapılacak.

Geçitkale ve Akdoğan’da da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlanacak.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir