Menü Altı
Menü Altı

Volkanlar çatışıyor!

Volkanlar çatışıyor!

(ER MEYDANI TV-ÖZEL): Kıbrıs Türk medyasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. “Volkan” adıyla bir gazete daha çıkıyor, “Özgür Volkan” gazetesi ise yarından itibaren “Kıbrıs Manşet” oluyor.

Akdeniz Medya Grubu Başkanı Hüseyin Macit Yusuf, Volkan Gazetesi’nin 2015’te ara verdiği yayınına çarşamba gününden itibaren devam edeceğini duyururken, “Özgür Volkan” gazetesi, adını “Kıbrıs Manşet” olarak değiştirme kararı aldığını ve gazetenin yarından itibaren bu adla yayımlanacağını açıkladı.

KKTC’de günlük yayımlanan 19 gazete arasında halen “Volkan” ve “Özgür Volkan” adlı iki gazete bulunuyor. Volkan gazetesinin yöneticileri Aydın Akkurt ile Hüseyin Macit Yusuf arasındaki anlaşmazlık yargıya taşınmıştı.

Yusuf: “Yıl dönümünde yeniden çıkacak”

Yazılı açıklama yapan ve gazetenin yeniden yayımlanacağını duyuran Hüseyin Macit Yusuf, Volkan Gazetesi’nin ilk sayısının 17 yıl önce 13 Aralık’ta yayınlandığını anımsatarak 3 yıl önce ara verdikleri yayına yıl dönümünde başlayacaklarını belirtti.

Bu durumda aynı adla iki “Volkan” gazetesi olacak.

Hüseyin Macit Yusuf, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Akdeniz Medya Grubu’na bağlı olarak yayın yapan Direniş Basın Yayın LTD’nin sahibi olduğu ve Eylül 2015’te teknik nedenlerle yayınlarına ara verdiği Volkan Gazetesi eskiden olduğu gibi milli çizgide, devletimiz KKTC’ye ve Anavatan Türkiye’ye bağlı, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruyan yayınlarına 13 Aralık’tan itibaren devam edecek.”

Akkurt’tan ağır suçlamalar

Volkan gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Akkurt, Yusuf’un açıklaması üzerine Facebook sayfasında, Yusuf aleyhinde ağır suçlamalarda bulundu.

Akkurt, Yusuf’un “dolandırıcı” olduğunu ve hakkında onlarca dava açıldığını öne sürerek Volkan gazetesinin sahibi olduğunu söylediği için de Yusuf’u eleştirdi.

Aydın Akkurt, bir başka yazısında ise “Özgür Volkan” kumpasını ezdik, sıra diğerinde” diyerek iddialarda bulundu.

Özgür Volkan da Kıbrıs Manşet oluyor

Öte yandan “Özgür Volkan” gazetesi, adını “Kıbrıs Manşet” olarak değiştirme kararı aldığını duyurdu. Gazete, yarından itibaren yeni ismiyle yayımlanacak.

Kıbrıs Manşet Genel Yayın Yönetmeni Ziya Emir yazılı açıklamasında, Akdeniz Medya Grubu Başkanı Hüseyin Macit Yusuf’un, “Volkan Gazetesi’nin 2015’te ara verdiği yayınına çarşamba gününden itibaren devam edeceği” yönündeki açıklamasına atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

“Karışıklığa mahal vermemek için”

“Bizler Ziya Emir Group bünyesinde faaliyet gösteren Özgür Volkan isimli gazetemizin ismini herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına, herhangi bir hukuki sürece gerek kalmaksızın Kıbrıs Manşet olarak değiştirme kararı almış bulunmaktayız.

Gazetemiz yarın itibarıyla Kıbrıs Manşet olarak yayınlanacaktır.

Yeniden yayınlarına devam etme kararı alan Volkan Gazetesine ve Akdeniz Medya Grubuna başarılar diler, Kıbrıs Türk Halkının haklı davasının savunulmasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep birlikte mücadeleye devam edeceğimizin taahhüdünü yineliyoruz.

Kıbrıs Türk halkının haklı davasını savunmak, Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatleri için yayın yapmak için yarından itibaren Kıbrıs Manşet olarak, basın meslek ilkelerine bağlı kalarak yayın yapacağımızı tüm kamuoyuna ilan ederiz.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir