Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Özersay: Filistin halkının yaşadıklarını derinden hissediyoruz

Özersay: Filistin halkının yaşadıklarını derinden hissediyoruz

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirve Toplantısı kapsamında İstanbul’da düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Hazırlık Toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanları Konseyi Hazırlık Toplantısında bir de konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Filistin Halkına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, Zirve Dönem BaşkanıTürkiye Cumhuriyeti’nin aldığı inisiyatife ve yaptığı davete teşekkür etti.
Bölgedeki tansiyonun düşürülmesi ve Filistin Halkına uygulanan zulmün sona erdirilmesinin ilk adım olacağını vurgulayan Bakan Özersay, İİT olarak buradaki iradenin bu trajik gelişmelere karşı tedbir almak ve somut adımlar atmak yönünde olacağını, başta BM olmak üzere tüm uluslararası toplumu da bu yönde harekete geçirmenin hiç kuşkusuz İİT olarak sorumlulukları olduğunu ifade etti.

Özersay, “benzeri acı tecrübeleri yıllarca yaşamış olan Kıbrıs Türk Halkının bir bireyi ve İİT’nin gözlemci üyesi Kıbrıs Türk Devleti’nin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak, Filistin Halkının yaşadıklarını çok iyi anladığımızı ve derinden hissettiğimizi ifade ederek, 21. Yüzyılda tüm dünyanın gözleri önünde Filistin’de yaşananların, BM Güvenlik Konseyi’nin bu tür olaylara göz yumabileceğini ve uluslararası örgütlere bırakılacak güvenlik düzenlemelerinin böyle trajedilerin önüne geçemeyeceğini bir kez daha hepimize göstermiştir.” Özersay ayrıca Kıbrıs Türk Halkının güvenliğini teminat altına alacak etkin bir garanti sistemi hususundaki ısrarının ne kadar meşru olduğunun yaşanan bu olaylarla bir kez daha doğrulandığını da söyledi.
Özersay konuşmasını, İİT’nin gözlemci üyesi olarak Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ve haklı davalarını her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgulayarak tamamladı.
Söz konusu toplantıda, Filistin Devleti’nde meydana gelen vahim olaylara ilişkin gerçekleştirilen yedinci Olağanüstü İslam Zirve Konferansı’nda karara bağlanacak taslak nihai bildirisinin üzerinde de çalışıldı.

Bahse konu bildiriye dair kararın bu akşam gerçekleştirilecek İslam Zirvesinde onaylanması bekleniyor.

Bakan Özersay, bu akşam gerçekleştirilecek İslam Zirvesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya eşlik edecek.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir