Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Yerel seçimin 1 Temmuz’da yapılması gündemde

Yerel seçimin 1 Temmuz’da yapılması gündemde

Meclis Genel Kurulu’nda, Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan, Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu bölümde söz alan Başbakan Tufan Erhürman, tezkere hakkında bilgi verdi.

Bu yıl normal şartlarda seçimin yapılması planlanan günün üniversite sınavlarına, bir önceki haftanın da bayram tatiline denk geldiğine işaret eden Erhürman, Haziran ayı içerisinde seçimin yapılabileceği diğer günler konusunda YSK ile görüştüklerini 10 Haziran’ın olabilir bir tarih olarak ortaya konduğunu dile getirdi.

Yasanın seçimler 4 yılda bir yapılır dediğini, burada amaçlananın, seçilmiş olanların görev süresini korumak olduğunu belirten Erhürman, seçim tarihini geriye çekerek 10 Haziran’a alma durumunda görev süresinin kısaltılmış olacağına işaret etti.

1 Temmuz amaçlanıyor

Erhürman bu bağlamda 4 yıllık süreyi korumak için 10 Haziran yerine 1 Temmuz tarihinin yasanın amacına daha uygun olduğunu kaydederek, tezkerede Temmuz ayı dendiğini, ancak amaçlananın 1 Temmuz tarihi olduğunu dile getirdi.

Seçim yasaklarıyla ilgili sürenin kısaltılması konusuna da değinen Erhürman, amacın Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunları seçim yasakları girmeden çözebilmek olduğunu anlattı.

Erhürman kendisine sorulan sorular üzerine, 4 yıldan 20 gün önce yapılası durumunda, 4 yılı 1 gün geçmesi durumuna göre hukuken daha büyük sıkıntı olduğunu dile getirdi.

Seçimin cumartesi günü yapılması konusunda Anayasa Mahkemesi’nden görüş alındığını kaydeden Erhürman görüşte, bazı kesimlerin oy vermesinde sorun yaşanabileceğinin,oy vermede eşitlik açısından sıkıntı olabileceğinin dile getirildiğini anlattı.

Yenierenköy ile Dipkarpaz belediyeleri birleştirilecek

Yenierenköy Belediyesi konusunda yapılan çalışmalara da değinen Erhürman iki aşamalı bir çalışma öngörüldüğünü belirtti.

Başbakan Erhürman, ilk adımın bir an önce beledi hizmetlerinin sağlanması, ikinci adımın ise  Yenierenköy Belediyesi ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesi olduğunu kaydetti.

Erhürman, bugün gerekli görüşmelerin tamamlanmasının ardından ilk adımın devreye gireceğini; ikinci adımla ilgili yasa tasarısının hazır olduğunu ve Genel Kurula sevk edileceğini ifade etti.

Özgürgü: “Şu anki durum sıkıntılı”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, 1 Temmuz tarihi konusunda sıkıntıları olmadığını öte yandan Erhürman’ın ifade ettiği 1 Temmuz ifadesinin sadece taahhüt olduğunu, Meclis’in vereceği yetkinin 31 Temmuz’a kadar olan süreyi içerdiğini dile getirdi.

“1 Temmuz karar altına alabilseydik bir sorun olmazdı” diyen Özgürgün öte yandan şu anki durumda sıkıntıları olduğunu anlattı.

Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunların çözülmesine tam destekleri olduğunu anlatan Özgürgün, bu noktada seçim yasakları konusunda asla sıkıntı yaratmayacaklarını dile getirdi.

İlgili yasa tasarısının ise sadece seçimin tarihiyle ilgili olduğunu söyleyen Özgürgün, hiçbir yasal değişikliğe gitmeden 30 Haziran’da seçimin yapılabileceğini öte yandan 1 Temmuz’un komitede görüşülmesine de itirazları olmadığını kaydetti.

Özgürgün, tarihteki belirsizlik nedeniyle ivediliğe ret oyu vereceklerini ancak komitede yapılacak düzenlemede 1 Temmuz tarihinin belirlenmesi durumunda destek vereceklerini anlattı.

Konuşmaların ardından tezkerenin ivediliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Tezkerenin genel gerekçesi şöyle:

“Anayasamızın 119’uncu maddesi yerel yönetim organlarının seçimlerinin dört yılda bir yapılacağını, 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 11’inci maddesi ise Belediye Başkanlığı, Belediye Meclisi, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti seçimlerinin, seçim döneminin sona erdiği yılın Haziran ayı içerisinde Cumhuriyet Meclisince saptanacak günde yapılacağını öngörmektedir.

Haziran ayının üçüncü hafta sonunun Ramazan Bayramı tatili dönemine gelmesi, dördüncü hafta sonunda ise Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde ÖSYM tarafından düzenlenecek olan üniversitelere giriş sınavı yapılacak olması sebebiyle, yerel seçimlerin Haziran ayının son iki hafta sonunda yapılması mümkün görülmemektedir.

Ayrıca 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri sonucunda oluşan yeni hükümet tarafından hazırlanan 2018 Mali Yılı Bütçesinin 21 Mart 2018 tarihinde Cumhuriyet Meclisince onaylanması ve ardından Cumhurbaşkanının onayına sunulması sebebiyle, Bakanlıklarımız, 2018 Mali Yılı Bütçesine bağlı olarak yapacağı icraatlarını henüz hayata geçirme fırsatı bulamadığından, Haziran ayının ikinci hafta sonunda yerel seçimlerinin yapılacak olması ve buna bağlı olarak seçim yasaklarının başlayacak olması ivedi olarak yürürlüğe girmesi gereken birçok konuda sıkıntı sebebi olacaktır.

Özellikle ekonomik olarak sürdürülebilir yapısını yitirmiş olan Yenierenköy Belediyesi’nin durumuyla ilgili olarak atılması gereken adımların atılmasına imkan sağlayabilmek amacıyla yerel seçimlerin Temmuz ayında yapılması ve Esas Yasa’da belirlenen seçim yasaklarıyla ilgili sürenin 20 gün kısaltılması ve buna bağlı olarak diğer sürelerle ilgili kısıtlama yapılması gerekmektedir.”

İvedilik tezkeresinin onaylanmasının ardından UBP milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu ile Zorlu Töre güncel konuşma yaptı.

(Kaynak: TAK)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir