Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Uçuş kararı sonrası Tolga Atakan’dan hükümete bir dizi soru

Uçuş kararı sonrası Tolga Atakan’dan hükümete bir dizi soru

Bayındırlık ve Ulaştırma eski Bakanı, Halkın Partisi (HP) Milletvekili Tolga Atakan, yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeye getirilmesini mümkün kılmak amacıyla, sivil uçuş sayısını günde iki sefer ile sınırlayan NOTAM’ın iptal edilmesinin ardından sosyal medya hesabından bir dizi soru yöneltti.

Ülkemize yapılan uçuşların sınırlandırılması kararının keyfiyetten değil, genel karantina kapasitemize bağlı imkansızlıklardan dolayı alındığını hatırlatan Atakan, “Gelen her yolcunun o dönem 7 gün karantinada kalacağı bir yapıda günlük 2 uçuş ortalaması 400 kişinin 7 günde 2 bin 800 kişilik bir kapasite ihtiyacını ortaya çıkarmıştı” dedi.

Buna hastanede tutulması gerekmeyen pozitif vakalar, temaslılar ve az da olsa sınır kapılarından gelenler eklendiğinde ortaya 7-10 günlük bazda ciddi bir rakam çıktığını anımsatan Atakan, “Bu yapıya uygun merkezleri kimi zaman ucu ucuna bulabilmiştik” ifadelerini kullandı.

“Bugün hükümetin uygulanan uçuş sınırlamasını kaldırdığı bilgisi geldi. Elbette bu yönde bir iyileştirme yapılıp kısıtlamalar gevşetilebilir. Sorun burada değil. Ancak bu soruların da cevaplanması elzem…” diyen Atakan, hükümete şu soruları yöneltti:

“Karantina gün sayısının 10 güne hatta bazı bölgelere göre 14 güne çıktığı şu günlerde mevcut merkezlerimizin döngü kapasitelerinde bir artış mı yaşandı?

Çok değil 3 ay önce bizim bulmakta zorlandığımız yeni merkezler mi açıldı ve genel kapasiteye dahil edildi?

Özellikle mevcut merkezlerin koordinesi ve güvenliği konusunda dahi yeterli personel yokken artacak bu yeni kapasiteye göre ek personeller mi yaratıldı?

Bir önceki hükümetin son döneminde detaylı çalışması yapılan ve yeni hükümete devredilen ‘elektronik bileklik’ çalışması sessiz sedasız tamamlandı ve ev karantinası uygulamasına mı geçiliyor?”

Atakan, ‘güven’ noktasında erozyonu gidermek adına hükümet edenlerin bu soruları cevaplandırmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir