Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

TC Enerji Bakanı Dönmez: Fatih sondaj gemimiz, Karadeniz’deki ilk sondajına 15 Temmuz’da Tuna-1 lokasyonunda başlayacak

TC Enerji Bakanı Dönmez: Fatih sondaj gemimiz, Karadeniz’deki ilk sondajına 15 Temmuz’da Tuna-1 lokasyonunda başlayacak

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz’deki ilk sondajına 15 Temmuz’da Tuna-1 lokasyonunda başlayacağını duyurdu.

İlk sondajı için iki yıl önce Doğu Akdeniz’e uğurlanan Fatih Sondaj Gemisi, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünde, bu kez Karadeniz’deki ilk sondajı için İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan yolcu edildi.

Törene katılarak bir konuşma yapan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin hem sismik hem de sondaj gemileriyle dar kapsamlı değil, uluslararası anlamda da bu çalışmaları yapacak bir konuma geldiğini vurguladı.

Dönmez, Filoya bu yıl başında katılan Kanuni Sondaj Gemisinin gerekli çalışmaların ardından ilk kez Akdeniz’de sahaya ineceğini de belirtti.

Dönmez, “Fatih, Karadeniz’e gidiyor ama kimse sanmasın ki Akdeniz’deki faaliyetlerimize ara veriyoruz. Tam tersine Doğu Akdeniz’de 2 sismik 2 sondaj gemimiz tam kapasite çalışmaya devam edecek” dedi.

Koronavirüs nedeniyle Doğu Akdeniz’deki şirketler birer birer havlu atarken Türkiye’nin belirlediği program dâhilinde faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğüne işaret eden Bakan Dönmez,Türkiyenin yapıcı tavrını sürdüreceğini ve etkin bir başrol oynamaya devam edeceğini kaydetti.

Bakan Dönmez, Libya’da petrol arama faaliyetlerine ise 3-4 ay içerisinde başlanabileceğini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir