Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Tatar, İstanbul’dan net mesajlar verdi

Tatar, İstanbul’dan net mesajlar verdi

Başbakan Ersin Tatar, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu” Programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs sorunun çözümünün esasında çok derin farklılıklar ve ayrılıklar bulunduğunu söyleyen Başbakan Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendisini adanın tek sahibi olarak gördüğünü ancak, Kıbrıs’ta iki eşit halkın olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs’ta nihayi bir çözüme yönelik girişimlerin netice vermemesi bizi ayrılığa götürebilir” diyen Başbakan, müzakerelerin iki halkın egemenlik ve eşitliği temelinde bir ortaklık cumhuriyeti için yapıldığını, ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin her seferinde masaya tuzaklarla dolu bir anlaşma getirdiğini belirtti.

“Bir ortaklık cumhuriyeti için görüşmeler yapılıyor. Egemen eşitlik temelinde. Ama karşı tarafın niyeti tuzaklarla dolu bir anlaşma metni geliyor masaya…..”
Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta yakın bir zamanda anlaşma olmasını beklemediğini de aktardı.
Tatar, “Benim şahsen öyle bir beklentim yok. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapılan değerlendirmelerde de karşı tarafın düşüncesine bakılırsa bir anlaşma mümkün değil. Kendi haklarımızı korumamız için masada iyice tartışmamız gerekir” dedi.

Başbakan Tatar, KKTC’nin tanınması noktasında yapılan temaslar ve girişimlerin devam ettiğini de vurgulayarak, tüm ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteği ile KKTC’nin önemli başarılara imza attığını kaydetti.

Tatar, dünyanın en önemli ülkelerinin bile KKTC gerçeğini kabul ettiklerini kaydetti. Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile kendilerinin Kıbrıs konusunda görüş farklılığı olup olmadığının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:
“Ben aynı zamanda UBP’ninGenel başkanıyım bizim için vazgeçilmez unsur Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğüdür. Çünkü ne olacağı hiç belliolmaz. Ancak Cumhurbaşkanı Akıncı ve arkadaşları garantörlük noktasının bir tabu olmadığını, başka bir mekanizma ile değiştirilebilineceği görüşündedir. Bize göre karşı tarafın ortaklıktan anlayışı eşitliktemelinde değil. Bu konuda ısrarcı olmamız gerek.

Bana göre kalıcı çözüm adı ne olursa olsun iki devlet egemen eşitlik temelinde ve Türkiye’nin garantörlüğünde olmalı.a Kimseyi zorla evlendiremezsiniz. Kıbrıs ta 50 senedir görüşmeler var ama Rum tarafının düşüncesi hala değişmedi. Şuanda bir evlilik göremiyorum ben.”
Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşma ile yeni bir harita ortaya çıktığını vurgulayarak, Doğu Akdeniz’de 2 bin kilometreye yakın sahil şeridi olan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
“Türkiye Libya ile yaptığı anlaşma ile yeni bir harita belirledi. Bu harita ile Rum Yunan ikilisinin Mısır hatta İsrail’e bile haksızlık yaptığı görülüyor. Deniz hukukuna göre küçücük bir ada ülkesinin böyle talepleri olamaz. Doğu Akdeniz de bin 800 2 bin kilometreye yakın en uzun sahil şeridi olan ülke Türkiye’dir.1960 anlaşmalarıda ortadadır. Rumlar kadar Türklerinde hakları vardır. Türkiye’nin işi çokiyi yönetmesi ile KKTC’nin hak ve çıkarları korunacaktır.Türkiye’nin girişimleri ile Libya’nında hakları korunacak.”
Başbakan Tatar, turizm ve eğitim sektörlerinin KKTC için önemini de vurgulayarak, ,direkt uçuş engelinin aşılması halinde KKTC’nin çok daha iyi bir noktaya geleceğini söyledi.

Kapalı Maraş’ın konusunda da değerlendirmelerde bulunan Tatar, Maraş’ın tamamen vakıf malı olduğunu vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar, vatandaşlık konusuna da önemli mesajlar verdi.

Tatar, 1974 ten sonra KKTC ye gelip yerleşen, çocuğunu burada doğuran ve okutan insanların elbetteki vatandaş yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir