Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Tatar erken seçim istedi

Tatar erken seçim istedi

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, erken seçim istedi.
Tatar, “Seçime en hazır parti UBP’dir, erken seçim yapılsa UBP birinci parti çıkar. HP ile bir koalisyon gündemimizde yok” dedi.

Parti tabanına bakınca erken seçim istediğini ama erken seçim için Meclis’te salt çoğunluk gerektiğini kaydeden Tatar, durumu ülke gerçeklerine bakarak değerlendirdiklerini söyledi.

Kıbrıs Genç TV’de Mustafa Alkan’ın hazırlayıp sunduğu Er Meydanı’na konuk olan ana muhalefet lideri Ersin Tatar, güncel konular ve Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları yanıtladı.
UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı
Tatar, 2020’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP’nin adayının kim olacağı sorusuna yanıtında, “Cumhurbaşkanı adayımızı yetkili kurullar üretecek. Henüz o aşamaya gelmedik. Ona göre bir yol yürünecek. Cumhurbaşkanlığı tabi ki önemli, siyasetin gerçeklerine de bakmak lazım” diye konuştu
Kendisinin adaylığının söz konusu olup olmadığı sorusuna karşılık Tatar, “Ben yeni başkan olarak partiye önem veririm, şu anda bir şey söyleyemem, parti içi gelişmelere, beklentilere bakmak lazım” dedi.
Tatar, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yeniden aday olup olmayacağı konusunda ise Eroğlu ile görüşmesinde kendisine böyle birşey beyan etmediğini ifade etti.
Ülkenin önemli günlerden geçtiğini ve ana muhalefet UBP’nin çalışmalarını bu anlayışla ve etkili şekilde sürdürdüğünü kaydeden Ersin Tatar, ana muhalefet görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Tatar, Ciklos’taki sel felaketiyle ilgili eylemlerinden sonra Dome Hotel için de eylem yapma kararları konusunda ne hissettiği sorusunu yanıtlarken de “İyi hissediyorum, kimseye hakaret etmeden düzeyli bir şekilde muhalefet yapıyoruz, anlatıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Yanlışın vebali hepsini yakar”
Tatar, hükümet ortaklarını “CTP istiyor diye ve hükümet devam etsin diye Dome Hotel konusunda yanlış bir karara ortak olmamaları” için uyardı ve “Böyle bir yanlışın vebali hepsini yakar” dedi.
Hükümetin vicdani ret konusundaki tutumunu eleştiren Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın söz konusu tasarı için ” o kadar da acil değil” dediğini belirtti.
“Hükümet birinci viteste”
Tatar, Mustafa Alkan’ın “Bunu geri vites olarak mı yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine “Geri vites mi?! Birinci vites!” ifadelerini kullandı.
“Vicdani ret madem bu kadar önemli, niye ivedilik alınmadı?”
Vicdani ret bu kadar önemliyse, komitede ivedilikle görüşülmesi için hükümetçe Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi gerektiğini kaydeden Tatar, “Niye ivediliği alınmadı?” diye sordu.
UBP Genel Başkanı Tatar, Meclis’in saygınlığını kazanması için katılım olması, koltukların boş kalmaması gerektiğini de vurguladı.
“Artık federasyon olmaz, AB çatısı altında iki devlet”
Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları da yanıtlayan Tatar, “Kıbrıs’ta artık federasyon olmaz, AB çatısı altında iki devleti savunuyoruz. Türkiye’yle de görüştük, onlar da anlayışla karşıladı. Artık KKTC’ye daha fazla sahiplenme var” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir