Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Taçoy:Bu ülke için yapılması gereken doğruları yapacağız

Taçoy:Bu ülke için yapılması gereken doğruları yapacağız

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, yeni santral ihalesine bu ay içerisinde mutlaka çıkılacağını, ancak ihalenin tamamlanmasının Nisan ayındaki seçim sonrasına kalacağını söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy BRT’de katıldığı Gündem Artı programında, başta yatırımlar olmak üzere, elektrik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
EL-SEN’in kurum adına olumlu bir adım atıp atmadığının sorgulandığını ifade eden Taçoy, vatandaşın bunu somut olarak görmek istediğini söyledi.

Taçoy, EL-SEN ile yaptıkları dört maddelik protokolün ilk üç maddesini eksiksiz yerine getirdiklerini belirterek, sendikanın yerine getirmesi gereken dördüncü ve son maddede ise herhangi bir adımın atılmadığını kaydetti.

Söz konusu maddede, elektrik fiyatlarının ucuzlayabilmesi için EL-SEN’in yapması gerekenlerin ortaya konulması gerektiği ifadesinin yer aldığına işaret eden Taçoy, sendikanın bu konuda hiçbir adım atmadığını söyledi.

Kurulu gücün artırılması için en uygun yatırımın mutlaka yapılacağının altını çizen Taçoy, bunu sağlayacak uluslararası bir ihale için şartnamenin titizlikle hazırlandığını açıkladı.
Bakan Taçoy, “ben üç adımın iki tanesini tamamladım. Üçüncüsünü de bu ay tamamlayacağım. Peki dördüncüsü nerede..? O adım nerede..? Herhangi bir tartışma başlatmak istemiyorum. Tek istediğim kurum için EL-SEN’in ne yaptığını öğrenmektir” dedi.

Bayrak sallayıp, sloganlar atarak yürümenin kolay olduğunu dile getiren Taçoy, “Ama ben bunu yapmıyorum. Sorumluluk alıyorum ve diyorum ki, akaryakıtta 2016’dan bu yana yapılmayan tahlilleri yaptım, o da tartışma yarattı. Doğruyu yapma ve doğruyu yaşatma adına denetimi getiriyoruz, yine şikayet ediliyor” şeklinde konuştu.
“Bu ülke için yapılması gereken doğruları yapacağız” diyen Taçoy, hiçbir eylemin bu doğruları yapmasına engel olamayacağını vurguladı.

Hasan Taçoy, kurumun yaşaması için özelleştirilmemesi gerektiğini defalarca söylediğini anımsatarak, üretim kapasitesinin en az yüzde elli oranında korunması gerektiğini yineledi.

KIB-TEK’i yaşatmayı ve çok daha iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Taçoy, “bunun ötesi yoktur” dedi.

Taçoy, gerçek anlamda bir uluslararası ihale ile konuyu ele alacaklarını ifade ederek, ihalenin her aşamasının tüm şeffaflığıyla kamuoyu ile paylaşılacağını vurguladı.

Çıkılacak santral ihalesinin yanı sıra 35 megawatt’lık bir güneş enerjisi santralının kurulumuna ilişkin ihalenin de eş zamanlı yapılacağını açıklayan Taçoy, 20 megawatt’lık bir depolama kapasitesinin de hedeflendiğini kaydetti.

Bakan Taçoy, üretim mekanizmalarına 2020 yılı içerisinde yapmayı planladıkları yatırımları bu şekilde özetleyerek, başta akaryakıt tasarrufu şeklinde sağlanacak gelirlerin vatandaşa ucuzlamış elektrik şeklinde yansıyacağını söyledi.

Sendika’nın 1 Aralık’ta ihaleye çıkılması ısrarı olduğunu belirten Taçoy, gereken hazırlıkların eksiksiz bir şekilde tamamlanmasıyla Aralık ayında mutlaka ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Taçoy, ihalenin ulusalarası boyutu dikkate alındığında, tamamlanmasının Nisan ayındaki seçimin öncesine yetişmeyeceğini, ancak en geç Haziran ayına ihalenin sonuçlanmış olacağını açıkladı.

Elektrik fiyatlarına 2019 sonuna kadar zam yapmama hedefini tutturduklarına da işaret eden Taçoy, şimdiki hedeflerini Mart 2020’ye kadar bu zam yapmama politikasını sürdürmek olduğunu da sözlerine ekledi.

(BRT)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir