Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Milyarlarca insan virüsten korunmak için izole durumda

Milyarlarca insan virüsten korunmak için izole durumda

Dünya nüfusunun üçte biri virüs salgınından korunmak için izole durumda. Şimdiye kadar dünya genelinde can kaybı 21 bini geçti. 114 binden fazla hasta iyileşerek taburcu oldu. Vaka sayısı ise 470 bini aştı.
Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüsün “tüm insanlığı tehdit ettiği” uyarısı yaptı. Birlikte mücadele verilmesi gerektiği vurguladı.

Guterres, dünyanın en yoksul ülkelerinde koronavirüs salgınıyla mücadele için, 2 milyar dolarlık küresel insani yardım planı başlattıklarını duyurdu.

Adhanom: Sokağa çıkma yasağı kararı alan ülkeler zamanı iyi kullanmalı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, sokağa çıkma yasağı kararı alan ülkelere seslendi. Bu zamanı, virüse karşı atağa geçmek için iyi kullanmaları çağrısında bulundu.

İran’da can kaybı 2 bini geçti

Salgından en çok etkilenen ülkelerden İran’da can kaybı 2 bini geçti. Tüm ülkede şehirlerden çıkışlar ve seyahatler yasaklandı.

ABD’de vaka sayısı 70 bine yaklaştı

Virüsün yeni merkezi olarak gösterilen Amerika birleşik Devletlerin’de ise vaka sayısı 70 bine yaklaştı, can kaybı bini geçti.

ABD’de vaka sayısı ve ölümler çok hızlı artıyor. New York eyaletinde bazı sokaklar trafiğe kapatıldı. Başkent Washington’da eczane, banka ve temel ihtiyaç malzemelerinin satıldığı iş yerleri hariç tüm iş yerlerinin kapatılacağı açıklandı. ABD Başkanı Trump, yine insanların işyerlerine dönmek istediklerini savundu ve “Bilim insanları ve kabine üyeleriyle tekrar görüşüp bir karara varacağız. Yine de bu önlemler ne kadar uzarsa, ekonomimiz o kadar kötüye gider.” dedi. Ülkede salgının etkileriyle mücadele için de 2 trilyon dolarlık bütçe ayrıldı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir