Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Meclis sağlıkta ikinci işi tartıştı

Meclis sağlıkta ikinci işi tartıştı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısında, Cumhurbaşkanı’nca Bir Daha Görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik: No 2) Yasa Tasarısı’nı görüşerek, oy birliğiyle kabul etti.

Meclis toplantısında ilk olarak Organik Tarım Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

Tatar

Toplantıda daha sonra Cumhurbaşkanınca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik No 2) Yasası’nın görüşülmesine geçilirken söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, kamu arazilerinin kiralanmasına ilişkin konuşma yaptı.

Konunun çok önemli olduğunu söyleyen Tatar, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Başkanı Taner Derviş’in Anayasa ve İTEM yasası maddelerine göre kamu arazilerinin dağıtımına ilişkin hukuksuzluk yaşandığını anlattığını ve bu konunun yasal boyuta taşınacağını belirtti.

Tatar, kamu arazilerinin devlet ciddiyeti dahilinde ele alınması gerektiğini, bakanların ailelerine bu arazileri kiralamasının doğru olmadığını düşündüğünü söyleyerek, kamu yararı olması şartının aranması gerektiğini kaydetti.

Tatar, bu konunun hükümet tarafından ciddiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Erhürman: “1987’den bugüne binin üzerinde gayrımenkul tahsis edildi”

Başbakan Tufan Erhürman, Tatar ile aynı hassasiyeti taşıdığını söyleyerek, 1987’den bugüne binin üzerinde gayrımenkulün tahsis edildiğini,  bu konuda Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nın çalışma yaptığını kaydetti

Erhürman, Devlet İhale Yasası’nın geçirildiğini, yasanın geçmesinden bugüne Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Yasası’na uyulmaksızın bu daire tarafından çok fazla ihalesiz mal verildiğini söyledi.

Maliye Bakanı Denktaş’ın Başsavcılığa hangi yasanın uygulanacağına ilişkin bir yazı yazarak görüş istediğini söyleyen Erhürman, popülizm yapmamak adına yazının sonucunun beklendiğini belirtti.

Yenişehir’deki proje

Lefkoşa Yenişehir bölgesinin 2005 yılında İmar Planı’nda yapılan değişiklikle bölgenin “Merkezi İş Alanı” ilan edildiğini, 12 kata kadar izin verildiğini söyleyen Erhürman, şu anda yapılması planlanan binanın 8 kat olarak planlandığını ifade etti.

Erhürman,  kiralama ve tahsis kararlarına kriter getireceklerini, gereken incelemenin yapılacağını kaydetti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü ile İskele bölgesinde üniversite inşasına ilişkin görüştüğünü, dört çeşit kiralama yapıldığını, ancak sözleşme süresinin aşıldığını, buna rağmen iptal edilmediğini söyleyen Erhürman, kira bedellerinin 1 TL olduğunu, bu gibi çok sayıda arazi kirası bulunduğunu belirtti.

Pilli: “Kamu reformu şart”

Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik: No 2) Yasa Tasarısı görüşülürken söz alan UBP milletvekili Ali Pilli, çok sayıda kamu çalışanının ikinci iş yaptığını söyleyerek, kamu reformunun şart olduğunu belirtti.

Pilli, ikinci iş yapan memurların vergi kaçakçısı durumuna düştüğünü söyleyerek, reform yapılarak tüm bu sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Doktor ihtiyacının karşılanması gerektiğine de işaret eden Pilli, doktor olmadan hastane açılmasının anlamı olmadığını belirtti.

Çağman: “İkinci iş denetlenmeli, vergisi alınmalı”

DP milletvekili Koral Çağman, gerekli düzenlemenin yapılmasıyla ikinci iş ile ilgili sorun kalmayacağına inandığını belirtti.

Çağman, ikinci iş konusunun denetlenmesi, fazladan çalışandan da vergisini alacak bir düzenlenme yapılması yönünde çalışma yapılması görüşünü paylaştı.

Besim: “Çalışma barışı bozuluyor, kamu reformu hızla yapılmalı”

Sağlık Bakanı Filiz Besim düzenlemeyi önemli bulduklarını, yasağa uymayan herkese aynı uygulamanın yapılması gerektiğini belirtti.

Besim, yapılan uygulamanın çalışma barışını bozduğunu kamu reformunun hızla yapılması gerektiğini, aksi halde toplumsal olarak ciddi sıkıntılar oluşabileceğini kaydetti.

Besim, eşit adil bir çalışma düzeni sağlanması konusunda ilgili tüm yasaların hızla çıkarılması ve eşitsizliklerin giderilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Döner Sermaye Yasası ile Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın birlikte çalışıldığını söyleyen Besim, Hasta Hakları, Kamu Tabipler Yasası gibi yasalarla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Konuşmaların ardından yasa oy birliğiyle kabul edildi.

Sayıştay raporu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Sayıştay Komitesi’nin KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2016-30 Haziran 2017 Mali Dönemine İlişkin Raporu görüşüldü.

Sayıştay Komitesi Başkanı Faiz Sucuoğlu yasaya ilişkin raporu okudu.

Raporun okunmasının ardından toplantı sona erdi. Meclis’in bir sonraki oturumu yarın saat 10.00’da yapılacak.

(Kaynak: TAK)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir