Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi’ protokolü imzalandı

‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi’ protokolü imzalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Lefkoşa Türk Belediyesi ile SOS Çocuk Köyü Derneği arasında “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi” amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile SOS Çocuk Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Akter imza koydu.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bir yıl önce kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadele amacıyla imzalanan protokolün sona ermesi üzerine hükümet ve ilgili taraflarla yeni protokolün imzalandığını söyledi.

Temel hedefin kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet konusunda önleyici tedbirler almak, kurumlar arasındaki irtibatı kurmak ve online sistemle 24 saat bilgileri paylaşmak olduğunu belirten Sucuoğlu, “1 yıllık meyvelerini topladık. Önümüzdeki 1 yılı kapsayacak şekilde tekrarlıyoruz. Protokolle koordineli çalışmayı hedefliyoruz” dedi.
Sucuoğlu, şiddetin hangi düzeyde olursa olsun, tek bir defa bile olsa kabul edilebilir olmadığını kaydetti.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, protokole destek vererek sürdürülebilirliği sağlamayı amaçladıklarını ifade ederek, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadelede eğitimin önemine vurgu yaptı.
Okullarda rehber ve branş öğretmenlerinin verdiği eğitimler, çocuk haklarının çocuklara öğretilmesi ve lise çağında da gerekli bilgilerin verilmesi ile gençlerin yaşamlarına ışık tutulduğunu belirten Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı olarak üzerilerine düşeni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir