Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

‘Hükümeti sağlığa ayırdığı yetersiz bütçe nedeniyle protesto ediyoruz’

‘Hükümeti sağlığa ayırdığı yetersiz bütçe nedeniyle protesto ediyoruz’

Bağımsızlık Yolu yazılı açıklama yaparak hükümeti sağlığa ayırdığı yetersiz bütçe nedeniyle protesto ettiğini vurguladı.

Açıklamada “her yerde çocukların ve tüm hastaların kamusal sağlık hakkını savunacağız!” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Devlet hastanelerinin atıl duruma getirildiği, bölge hastanelerinde eksik verilen kamusal sağlık hizmetlerinden faydalanmak için hastaların Lefkoşa’ya gelmeye mecbur bırakıldığı ülkemizde dün İskele’de ve Lefkoşa’da aşı olmak için hastanelere çağrılan çocukların aşı miktarının yetersizliği gerekçesiyle geri gönderildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki her iki bölgede de yaşanan vahim olaylar söz konusu sermayeye değişik isimler altında teşvik vermek olduğunda kaynak bulmakta zorlanmayan hükümetin kamusal sağlık hizmetlerini planlı bir şekilde halka ulaştıramadığını bir kez daha göstermiştir.

Ayni zamanda yaşadığımız olaylar çocuklara yapılacak aşıların gerekli sağlık personeliyle birlikte tüm okullara ulaştırılması gerekirken öğrencilerin ders vaktinden çalınıp olmayan aşılar için hastanelere götürülmesi neticesinde halihazırda eğitimi aksatılan çocuklara yok yere aşı olma korkusu yaşatılmasına neden olmuştur.

Bağımsızlık Yolu olarak sermaye için teşvikler dağıtırken aşıların olmadığının farkında olmayan hükümeti sağlığa ayırdığı yetersiz bütçe nedeniyle meydana gelen olaylardan dolayı protesto ediyoruz. Dün olduğu gibi bugün de, yarın da kamusal sağlık hakkının plansızca aksatılması karşısında durarak İskele’de, Lefkoşa’da ve her yerde çocukların ve tüm hastaların kamusal sağlık hakkını savunacağız!”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir