Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Ege Denizi’nde deprem

Ege Denizi’nde deprem

İzmir Körfezi’nde Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü depremin bugün saat 08.13’te yerin 16.98 kilometre derinliğinde olduğunu bildirdi.

Deprem, İzmir, Manisa ve çevre il, ilçelerde hissedildi, paniğe neden oldu. Gelen ilk bilgilere göre depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Deprem en yoğun İzmir’in Foça ve Karaburun ilçelerinde hissedildi. Deprem sırasında bu iki ilçede bazı vatandaşların ev ve işyerlerinden dışarı çıktığı gözlemlendi.

Bazı okullardaki öğrenciler de güvenlik amacıyla kısa süreli bahçeye çıkarıldı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, vatandaşların deprem sırasında sokaklara çıktığını belirterek, “İlçede kısa süreli de olsa bir panik yaşandı. Yaz başında 6.2 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştı. Yine geçtiğimiz ay 4.2 büyüklüğünde deprem olmuştu. Binalarda herhangi bir sıkıntı yok. Hasarla ilgili herhangi bir başvuru da olmadı. Tüm muhtarlarımızla görüştük. Bir sıkıntı yok” dedi.

4.8 büyüklüğündeki depremin ardından 08.30’da 3.9 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı yaşandı.

“Büyük deprem üretmez”

Depremle ilgili NTV yayınına bağlanan Prof. Dr. Okan Tüysüz ise şunları söyledi:

“Çok sayıda fay içeren bir bölge. Karaburun, Urla ve İzmir; iki önemli yönde fay sisteminin birbiriyle kesiştiği etkin olduğu bir bölge. Karada da diri fayların mevcut olduğunu biliyoruz. Foça açıklarında oluşan bu deprem, deniz içerisindeki faylardan kaynaklı. Karakteri henüz belirlenmedi ama bildiğimiz kadarıyla çok büyük deprem üretecek faylar söz konusu değil orada. Orta büyüklükte depremler yaşanıyor zaman zaman. İzmir, ilçeleriyle birlikte deprem riski yüksek bölgedir. O nedenle yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi önemli…”

(Kaynak: NTV)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir