Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Denktaş, RDÜ’de anıldı

Denktaş, RDÜ’de anıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, Rauf Denktaş Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Anma etkinliği Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anma etkinliğinin açılış konuşmasını Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak yaptı.

Prof. Dr. Bıçak sözlerine Rauf Denktaş Üniversitesi’nde ilk kez düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı anma törenine katılan konukları selamlayarak ve katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür ederek başladı.

Prof. Dr. Bıçak, “RDÜ Üniversitesi’nin adı bizim kaliteli eğitim vereceğimizin en önemli güvencesidir” derken,bu durumun kendileri üzerinde çok büyük bir sorumluluk yarattığının altını çizdi. RDÜ Üniversitesi’nin adına yaraşır bir eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet vermesinin toplum tarafından kendilerinden beklendiğini kaydeden Bıçak, üniversitenin kuruluş amacının Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın adını yaşatmak ve gençlere onun idealleri ile düşüncelerini aktarmak olduğunu vurguladı.

Üniversite hakkında katılımcılara bilgiler aktaran Prof. Dr. Bıçak, Rauf Denktaş Üniversitesi’nin adına yaraşır bir şekilde yoluna devam ettiğini belirtirken, kaliteli ve nitelikli eğitimin kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Bıçak sözlerini Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve özlemle anarak tamamladı.

RDÜ Rektörü Prof. Dr. Bıçak’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın oğlu Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın rakiplerine karşı dahi insanca ve onların da bu ülkenin birer insanı olduklarını bilerek son derece yumuşak yaklaşımlarda bulunduğunu söylerken, bazı sıkıntılı dönemlerde ise yaptığı bir espri ile ortamı yumuşattığını kaydetti.

Denktaş, kurucu cumhurbaşkanının, mücadele arkadaşları ile birlikte bu ülkenin geleceği için çok büyük katkılar ortaya koyduğunu sürekli anlamaya çalışmak gerektiğini vurgularken, “Bunu anlamakla da kalmayıp, günlük yaşamımıza yansıtmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Hem bir evladı hem de cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde bir bakanı olarak kendisiyle çalışma fırsatı elde ettim” diyen Denktaş, kurucu cumhurbaşkanını kaybettikleri günden itibaren ondan öğrendiklerini ve düşüncelerini hayatının her anında, özellikle de en sıkıntılı günlerde aklına getirip günümüze uyarlayarak hayata geçirdiğini kaydetti.

Denktaş, “bugünyaşadığımız dönemi ‘çok zor’ olarak tabir ediyoruz ancak onun yaşadığı dönem de ne kadar daha zor şartların olduğunu ve bu zorlukların altından nasıl kalktığını düşününce verdiği mücadeleyi takdir ediyorum” dedi.

Maliye Bakanı Denktaş, Rauf Denktaş Üniversitesi ile ilgili ise şunları kaydetti;

“Rauf Denktaş Üniversitesi’nin Surlariçerisi’nde büyük bir kampüs olması düşüncesi ile yola çıkmıştık. Çünkü Lefkoşa Surlariçi bölgesinde Rauf Denktaş’ın elinde makinesi ile girmediği sokak, fotoğrafını çekmediği kapı kalmadı. Bir yanlışlık ve kirlilik gördüğünde onu fotoğraflayıp belediye başkanlarına gönderirdi. 15 gün sonra ise yine aynı yerden geçip ayni kirliliğin orada durduğunu gördüğünde ise direk belediye başkanına “Gel oraya birlikte gidiyoruz” diyerek sorunu çözerdi. Lefkoşa Suralar İçerisine çok meraklıydı. Bu bölgenin kendine özgü yapısının korunmasını isterdi. Üniversite kurulacağını duyduğunda bize dedi ki, ‘Surlariçi’nden başlayın, orada bulunan hastane bizler açısından büyük öneme ve anılara sahiptir, orasını restore ederek başlayınız ve şehir içerisinde büyük bir kampüslenme gerçekleştirin’ demişti. O dönemde bunu anlatmaya çalıştık ancak maalesef üniversitelerin üst kuruluna derdimizi anlatamadık. O nedenle bu süreç daha uzun bir sürede gerçekleşti ve hayat buldu. Bu yapıyı sürdürmek ve yaşatmak hepimizin görevidir” açıklamasında bulundu.

“Onu sadece bir baba olarak değil bu ülkenin bir vatandaşı ve bir lideri olarak da özlüyorum” diyen Denktaş, “Bir kez daha onun bu ülkede bıraktığı eksikliği çok daha iyi bir şekilde anlayarak, kendisini rahmet ve sevgiyle anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir