Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

“Çevreyi geliştirmek devletin ve vatandaşların ödevidir”

“Çevreyi geliştirmek devletin ve vatandaşların ödevidir”

Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamada bulundu.

Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamada bulunarak “Ülkemizdeki sel felaketinin sebep olduğu can kayıplarından büyük üzüntü duyuyoruz.” dedi.

Açıklama şu şekilde:

“İnsanlar ve ülkeler için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar meydana getiren, olağan yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen doğal, teknolojik veya insan kökenli olaylara ’AFET’ denilmektedir.

Doğal ve insan eliyle oluşan afetlerin ortak noktası; öncelikle insan hayatını ve sağlığını tehdit etmeleri ve bununla birlikte maddi kayıplara sebep olmalarıdır.

Ülkemizdeki sel felaketinin sebep olduğu can kayıplarından büyük üzüntü duyuyoruz.

Bu olayın tek başına doğal bir afet olmadığının ve ülkemizde yaratılan ekolojik sorunların bir sonucu olduğunun farkındayız.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre devletler bireylerin yaşamlarını korunmak amacıyla kazalar ve felaketler de dâhil olmak üzere “ölmelerini engellemek” için kendilerinden beklenen “tüm önlemleri” almalıdır.

Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.
Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek
devletin ve vatandaşların ödevidir.

Ülkemizdeki tüm insanların başta yaşama ve gelişme hakkının sağlanabilmesi için çevre, eğitim ve sağlık politikalarının bireylerin insiyatifinden çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesi son derece önemlidir.

İnsan yaşamı ve temel haklarıyla ilgili tüm konular devlet politikası haline gelmediği sürece doğanın yarattığı dere yataklarına bile inşaatların yapılmasını engelleyecek sistemlerin kalıcı şekilde kurulması mümkün değildir. 

İdareye doğal afetlere karşı bireylerin yaşam ve mülkiyet haklarının korunması hususundaki görevini bir kez daha hatırlatırız.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir