Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

‘Bu bütçe halktan yana bir bütçe değil’

‘Bu bütçe halktan yana bir bütçe değil’

Sol Hareket adına yaptığı yazılı açıklamada, 2020 bütçesinin bir önceki bütçeler gibi adaletsiz ve dengesiz olduğunu belirten Abdullah Korkmazhan, bütçenin üretimi güçlendirme ve eşit bölüşüm yerine, kamudaki partizanlığa dayalı statükoyu muhafaza etmeye ve sermaye çevrelerine hizmet etmeye yönelik hazırlandığını kaydetti.

“Oy kaygısı ile partizanca şişirilip hantal ve niteliksiz bir yapıya dönüştürülen kamu sektörünün, ülkedeki toplam istihdam içerisinde yeri %17’dir. Ancak bütçenin neredeyse %85’i kamu harcamaları ve cari giderlerine ayrılmıştır” diyen Korkmazhan “Toplam istihdam içerisinde %83 olan özel sektör çalışanları ve işçileri ise açlık sınırının altında bir ücret ile yaşama mahkum edildi. Bütçeden sağlık, eğitim, üretim ve turizme ayrılan pay çok komiktir. Siyasilerin ve kamudaki statükocuların ayrıcalıkları ise daha da şişirildi. Bu bütçe halktan yana bir bütçe değildir” dedi.

Bütçe halkın bütçesidir ve adil dağıtılmalıdır!

Mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerin, bütçe statükosunu korumak için yemin etmişçesine hareket ettiklerini kaydeden Korkmazhan,  üreticilere, çalışanlara, asgari ücretlilere, eğitime, sağlığa, turizme ve sanayiye daha fazla pay ayrılmamasının nedeni olarak öne sürülen ‘kaynak yok’ bahanesinin gerçek olmadığını vurguladı.

Esas olanın kaynakların adaletsiz dağıtımı ve israf olduğunu belirten Korkmazhan, Sol Hareket olarak taleplerinin adil ve eşit bir bütçe olduğunun altını çizdi.

UBP-HP hükümetinin hazırladığı bütçenin, varolan bütçe statükosunu korumakta ve adaletsizliği derinleştirmekte olduğunu vurgulayan Korkmazhan, “Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi, kendi kendimizi yönetme iradesi ve Kıbrıs sorununun çözümü ile federal bir Kıbrıs ile mümkündür” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir