Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Anastasiadis: önümüzdeki günlerde BM’nin yeni çabasına şahit olacağız

Anastasiadis: önümüzdeki günlerde BM’nin yeni çabasına şahit olacağız

Rum lider Nikos Anastasiadis, “önümüzdeki günlerde Birlemiş Milletler’in kıbrıs konusunda yeni çabasına şahit olacağız dedi.

Rum radyosunun haberine göre katıldığı bir etkinlikte konuşan Anastasiadis BM’nin çözüm çabalarına Rum tarafının olumlu yanıt vereceğini , Kıbrıs Türk tararının da aynısını yapmasını umduğunu kaydetti.

Anastasiadis bunun diyaloğun başlayacağı anlamına gelmediğini de vurguladı.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler’in önümüzdeki günlerde anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulup kurulamayacağını saptamak üzere bir araştırma misyonu üstleneceği düşündüğünü kaydetti.
Anastasiadis, “Bazı fikirler diyaloğun yeniden başlamasına katkı koyabilir yahut yardımcı olabilir. Ancak bu illa diyaloğa da gideceğimiz anlamına gelmez” dedi.

Anastasiadis konuşmasında “merkezi yanı değil kanatları güçlü federasyon” önerisine de açıklık getirdi.

Anastasiadis önerinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyonun terk edilmesini öngörmediğini, konfederasyon veya iki devlet çözümüyle de ilgili olmadığını belirterek, “Çözümün işleyebilir ve sürdürülebilir olması amacıyla bazı yetkilerin yerel hükümetlere devredilmesiyle alakalı” olduğunu kaydetti.
Anastasiadis iki bölgeli, iki toplumlu federasyonun evrilmesini sağlayacak bir çözüm için var gücüyle çalışacağını da kaydetti.

TAK

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir