Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Akıncı: “Birlikte gidilecek yol var mı, 16 Nisan’da göreceğiz”

Akıncı: “Birlikte gidilecek yol var mı, 16 Nisan’da göreceğiz”

(ER MEYDANI TV-ÖZEL): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 16 Nisan’da Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le buluşmanın, iki tarafın gelinen kavşakta bundan sonra birlikte gidilecek bir yolu var mı yoksa herkesin ayrı ayrı yollara mı gideceğinin ortaya çıkmasını amaçladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman bu sabah haftalık olağan görüşmede bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Akıncı, 16 Nisan’da Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le yapacakları görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

16 Nisan akşamı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın evinde bir araya geleceklerini hatırlatan Akıncı, bu buluşmada, tarafların neredeyse 10 aya yaklaşan bir süredir bir araya gelmemelerinin yarattığı sıkıntıyı aşmak istediklerini söyledi.

Akıncı, iki seçilmiş liderin ortadaki sorunu çözme görevi bulunduğuna işaret ederek, bu buluşmanın müzakerelerin başlangıcı olmadığını, buna ne gereğinden büyük anlamlar yüklemek ne de küçümsemek gerektiğini vurguladı.

“16 Nisan akşamı bu buluşma iki taraf için de iyi olacak. Bu adanın geleceği en başta bizi ilgilendirir. Adamızın geleceği hakkında ne düşündüğümüzü söylemeliyiz” diyen Akıncı, aynı şeyi mi düşündüklerinin ortaya çıkacağı bu buluşmaya açık kalplilikle gideceğini ifade etti.

“Beraber yürünecek yolumuz var mı?”

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu buluşma hakkında önyargılar geliştirmek gerekmez. Ne olduğundan küçük göstermek, ne gereğinden fazla anlam yüklemek gerek. En doğru değerlendirme, bundan sonrası için niyetimiz nedir, ne düşünüyoruz, bu ortaya çıkacak. Beraber yürünecek yolumuz var mı, bunun muhasebesini yapacağız” dedi.

Bunun özellikle Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis için önemli olduğunu belirterek, gelinen kavşakta bundan sonra gidilecek yolu nasıl gördüklerinin, birlikte gidilecek bir yol var mı, yoksa herkesin ayrı yollara mı gideceğinin ortaya çıkacağını kaydeden Akıncı, 16 Nisan görüşmesine gölge düşürmemek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Güney Kıbrıs’tan yapılan “eşitlik” açıklamalarına da yanıt verdi ve sayıca eşitlik olmayan durumlarda bile tarafların görüşünün temsil edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Akıncı, Anastasiadis’in kendi toplumuna dönüşümlü başkanlık konusunda açık mesaj vermemesini de eleştirdi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir