Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

AK Parti Ankara’nın tüm ilçelerinde sonuçlara itiraz edecek

AK Parti Ankara’nın tüm ilçelerinde sonuçlara itiraz edecek

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin Ankara’da 25 ilçenin 25’inde de ilçe seçim kurullarına itiraz edeceklerini bildirdi.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, partisinin genel merkezi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı, değerlendirmede bulundu.

Ankara’da oy kullanılan pek çok sandıkta seçim sonuçlarına tesir edecek şekilde geçersiz oyların mevcudiyetine şahit olduklarını belirten Şahin, “Aynı şekilde sandıklarda çok değişik tarzda usulsüzlükler de sandık başında görevli arkadaşlarımız tarafından tespit edilmiş durumda. Ancak çarpıcı olan hususun sandık birleştirme tutanaklarında olduğunu, gecenin ilerleyen saatlerinde tespit etmiş bulunmaktayız. Maddi gerçeklikle bağdaşmayan birtakım sonuçlar, birleştirme tutanaklarında karşımıza çıkmış durumda.” diye konuştu.

Bu durumun takipçisi olacaklarını bildiren Şahin, ellerinde çok çarpıcı bulgular ve tespitler olduğunu, bunları hukuki gerekçeleriyle birlikte ilçe seçim kurullarına sunacaklarını kaydetti.

“Ellerinde ne gibi tespitler olduğu” yönündeki soruya da Şahin şu cevabı verdi:

“Örneğin A partisinin 25 oyu var, B partisinin 125 oyu var. Bunlar yer değiştirilmiş. Örneğin toplamda bir sandıkta 300 geçerli oy var ancak bunun dağılımıyla ilgili birtakım başkalaştırmalara gidilmiş. Toplamına bakıldığında 300 oy görünüyor ama dağılımını sandıktan ilçe seçim kuruluna gittiği aşamada birtakım farklılaştırmalar söz konusu. Bununla ilgili ciddi tespitlerimiz var. Şu anda Ankara İl Başkanlığımızda Ankara’daki 12 bin küsur sandıktaki bütün raporlarımız, tutanaklarımız incelenmekte. Önemli derecede geçersiz oy da söz konusu hem Ankara’da hem İstanbul’da… Özellikle muhtar seçimlerinden kaynaklanan kafa karışıklığı olduğunu görmekteyiz. Hukukta esas olan, iradenin ayakta tutulmasıdır, herhangi bir konudaki bir eksiklikten dolayı başka bir alandaki iradenin yok sayılması hukuki olarak korunması mümkün değildir. Bununla ilgili olarak takiplerinizi yapıyoruz.

“BİZİM LEHİMİZE POZİTİF BİR SONUCA DÖNÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

“Ankara’da itirazlar neticesinde sonuçlar değişir mi?” sorusuna AK Parti Genel Sekreteri Şahin, “Biz şu an kamuoyuna yansıyan aradaki farkın azalacağını ve bizim lehimize pozitif bir sonuca dönüşeceğini düşünüyoruz. Bu bizim tespitimiz ama bu konuda karar verecek olan hiç şüphesiz ki yargı mercileridir.” yanıtını verdi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir